Refundacja Hexvixu: jest pozytywna rekomendacja, ale nie ma na to pieniędzy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Janusz Maciejowski/MZ/rynekaptek.pl   02-11-2015, 10:06

Refundacja Hexvixu: jest pozytywna rekomendacja, ale nie ma na to pieniędzy Trwają negocjacje w sprawie refundacji Hexvixu

Urolodzy złożyli wniosek o refundację Hexvixu (heksyl aminolewulinianu), w leczeniu raka pęcherza, dotychczas stosowanego podczas diagnozowania. Obecnie Hexvix jest refundowany tylko w celu wskazania komórek nowotworowych.

Wniosek złożony przez urologów prof. dr hab. med. Marka Sosnowskiego, Konsultanta Krajowego ds. Urologii i prof. dr hab. med. Zbigniewa Wolskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Urologicznego dotyczy wykonywania pewnej procedury w leczeniu raka pęcherza moczowego. Wymagany jest do tego preparat Hexvix.

Ministerstwo potwierdza, że taki wniosek dotarł i dotyczy objęcia refundacją i ustalenia ceny zbytu leku. Miałoby to się odbywać  w ramach programu lekowego: „Leczenie raka pęcherza moczowego z wykorzystaniem heksylu aminolewulinianu podczas zabiegu przezcewkowej resekcji guza pęcherza moczowego (ICD-10: C67)”.

- Minister Zdrowia zlecił Prezesowi Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydanie rekomendacji odnośnie zasadności finansowania ze środków publicznych w oparciu o ocenę skuteczności klinicznej, bezpieczeństwa stosowania, efektywności kosztowej oraz akceptowalnego wpływu na budżet płatnika publicznego – odpowiada Rynkowi Aptek Krzysztof Bąk, rzecznik MZ.

AOTMiT pozytywnie ocenił stanowisko Rady Przejrzystości, która rekomendowała refundację Hexvixu. Uznano, że dostępne dowody naukowe potwierdzają zwiększenie wykrywalności raka pęcherza w porównaniu do cystoskopii w świetle białym, która była do tej pory stosowana.

- Według rekomendacji nr 44/2015, dostępne dowody naukowe wskazują, że oceniana technologia jest wysoce opłacalna, ale wartość inkrementalnego wskaźnika kosztów użyteczności w dużej mierze zależy od swoistości technologii, co ma wpływ na niepewność oszacowań. Ze względu na niepewność oszacowań według Prezesa Agencji należałoby dążyć do obniżenia ceny wnioskowanego produktu – tłumaczy resort.

- Zgodnie z rekomendacją Prezesa Agencji, ze względu na relatywnie niski wpływ na budżet (2,8 mln zł-4,3 mln zł) i powiązanie technologii z zabiegiem rozliczanym w ramach Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP), zasadne wydaje się rozważenie czy koszty administracyjne prowadzenia programu lekowego uzasadniają refundację produktu leczniczego Hexvix w ramach tej kategorii dostępności refundacyjnej – wyjaśnia dalej MZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH