Refundacja leków ma wspomóc polską gospodarkę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   11-08-2016, 13:51

Refundacja leków ma wspomóc polską gospodarkę Nadal import leków w Polsce jest wyższy niż eksport. Resort chce to zmienić.

Zmiany w systemie refundacji leków mają być magnesem na ich producentów. Koncerny nie mówią „nie”. Ale czekają na szczegóły i konkretne działania - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Twarde dane nie pozostawią złudzeń – import medykamentów góruje nad eksportem.

Polska w 2011 r. sprowadzała leki za 14,9 mld zł, podczas gdy eksportowała za 6,1 mld zł. Choć w 2014 r. sytuacja się poprawiała, to w 2015 r. pozytywny trend się odwrócił.

Eksperci patrzą teraz w przyszłość z niepokojem. Według danych GUS obecnie saldo wynosi 4,8 mld zł na minusie. A dane za pierwsze cztery miesiące 2016 r. wskazują na kontynuację zjawiska – podaje DGP.

Zdaniem wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandy sytuację tę należałoby szybko zmienić. Obecnie, choć państwo dopłaca do leków, to gospodarka nic na tym nie zyskuje. A mogłaby, chociażby na podatku CIT od firm produkujących w naszym kraju.

Jednym z pomysłów jest wprowadzenie zachęt dla firm produkujących leki (zatrudniających dużo pracowników jak i prowadzących badania kliniczne), które będą u nas inwestować i staną się tym samym, jak to określa MZ, partnerem dla gospodarki. Dzięki temu koncerny będą miały łatwiejszy dostęp do refundacji.

Z pierwszych reakcji koncernów wynika, że pomysł przypadł im do gustu. Czekają teraz na dalsze szczegóły od Ministerstwa.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH