Reklama D-Vitum Forte propaguje fałszywą wiedzę medyczną

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: KER/ŁS/rynekaptek.pl   08-04-2015, 10:11

Reklama D-Vitum Forte propaguje fałszywą wiedzę medyczną KER: reklama wykorzystuje brak doświadczenia i wiedzy odbiorców sugerując skuteczność suplementy diety w prawidłowym rozwoju kości u płodu (fot.

Komisja Etyki Reklamy uznała, że spot radiowy produktu leczniczego D-Vitum Forte (Oleofarm) wprowadza odbiorców w błąd sugerując, że w 8 tygodniu życia płód posiada w pełni rozwinięty układ kostny.

Skarżący reklamę zwrócił uwagę, że reklama wprowadza odbiorców w błąd. W spocie lekarz mówi do pacjentki m.in.: „Gratuluje, jest pani w 8 tygodniu ciąży. Widzę, że dziecko ma zdrowe kości, bo zażywa pani D-Vitum Forte”.  Zdaniem skarżącego, w 8 tygodniu życia płodowego dziecko ma zaledwie szkielet chrzęstny i lekarz nie jest w stanie ocenić stanu zdrowia jego kości. -  Rzekoma skuteczność preparatu jest więc „udowadaniana” nierealnym badaniem. Ponadto przekaz reklamowy propaguje fałszywą wiedzę medyczną – podkreśla.

Spółka Oleofarm wniosła o podjęcie przez Zespół Orzekający uchwały o umorzeniu postępowania z uwagi na jego bezprzedmiotowość.
Tymczasem Komisja Etyki Reklamy uznała, że spot produktu leczniczego D-Vitum Forte wprowadza odbiorców w błąd sugerując, że w 8 tygodniu życia płód posiada w pełni rozwinięty układ kostny.

- Reklama wykorzystuje brak doświadczenia i wiedzy odbiorców sugerując skuteczność suplementy diety w prawidłowym rozwoju kości u płodu, co jest niezgodne z aktualną wiedzą medyczną – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Ponadto Zespół Orzekający uznał reklamę za sprzeczną z dobrymi obyczajami oraz stwierdził, iż nie była prowadzona w poczuciu odpowiedzialności społecznej.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH