Reklama wprowadza w błąd? Będzie mandat

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   18-04-2016, 00:07

Reklama wprowadza w błąd? Będzie mandat Wiceminister o zapowiadanych zmianach na rynku reklamy leków

Zaproponujemy zmiany ustawowe w postaci kontroli reklam. Jeśli wystąpią nieprawidłowości, to jedna z takich instytucji, jak GIS, GIF, UOKiK i URPL, a być może nawet AOTMiT, dostanie prawo karania wysokimi mandatami za wprowadzanie klientów w błąd.

Rynek Aptek: Co jakiś czas pojawiają się opinie wskazujące na niekonstytucyjność art. 94 a ustawy PF, który wprowadził zakaz reklamy aptek. Czy resort zdrowia planuje ponownie przeanalizować ten przepis?

Krzysztof Łanda: Nie planujemy żadnych zmian w tym zakresie. Uważamy, że zapis ustawowy jest słuszny. Podtrzymujemy go zatem, a nawet zamierzamy przedsięwziąć działania, które spowodują, że ten system będzie bardziej szczelny, a zakaz reklamy aptek będzie przestrzegany.

RA: Jednym z argumentów przeciwników zakazu reklamy aptek jest to, że leki są również sprzedawane w sklepach, które nie mają ograniczeń w zakresie reklamy swoich placówek. To – ich zdaniem – wprowadza nieuczciwą konkurencję między sklepami a aptekami.

KŁ: Jednak jest zasadnicza różnica w asortymencie znajdującym się w obrocie aptecznym i pozaaptecznym. Mówimy zasadniczo o zupełnie innych lekach. Przede wszystkim zaś nikt nie sprzedaje w obrocie pozaaptecznym leków na receptę. Pamiętajmy, że mają one szczególny status. Jeszcze ważniejsze jest to, że w aptekach, a nie w obrocie pozaaptecznym, znajdują się leki refundowane.

W zakazie reklamy aptek chodzi nam o to, by nie dochodziło do przekierowania strumieni pacjentów, jeśli chodzi o leki refundowane – leki, które są najważniejsze dla chorych, które mają tę samą cenę w każdej aptece, a więc reklama apteki jest pod tym względem bezprzedmiotowa. Reklama sklepu, stacji benzynowej czy każdego innego podmiotu, który prowadzi obrót pozaapteczny, nie wpływa na konsumpcję leków refundowanych. Nie wpływa również na przekierowywanie strumieni pacjentów pomiędzy aptekami.

RA: Mówimy o lekach refundowanych. Czy Ministra Zdrowia nie martwi rosnąca sprzedaż leków OTC i suplementów? To wszystko odbywa się pod wpływem wszechobecnej reklamy.

KŁ: Oczywiście dostrzegamy problem wzrostu konsumpcji leków OTC, homeopatycznych i suplementów diety. Ale oddzielną kwestią jest reklama tych produktów, a inną regulacja ich obrotu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH