Relacje handlowe z klientem czy relacje kliniczne z pacjentem?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Mark Kozioł, MM/rynekaptek.pl   17-10-2016, 08:01

Relacje handlowe z klientem czy relacje kliniczne z pacjentem? Właściciele aptek ciągle się zastanawiają nad potrzebą zatrudnienia farmaceutów w aptekach.

Sytuacja, jaka panuje w aptekach w Wielkiej Brytanii jest katastrofalna. Farmaceuci wykonują tylko polecenia służbowe od pracodawców, dla których mało istotne jest zdrowie pacjentów - uważa Mark Kozioł ze stowarzyszenia Pharmacy Defence Association.

Przedstawiciel Stowarzyszenia był gościem konferencji dotyczącej wdrażania przepisów dyrektywy fałszywkowej, zorganizowanej przez warszawską Okręgową Izbę Aptekarską (12 października). Wystąpił z prezentacją: "Sytuacja brytyjskich farmaceutów w czasach niedoborów leków oraz rozwoju sieci aptek".

Według danych, jakie prezentował Mark Kozioł, obecnie w Wielkiej Brytanii sieci apteczne obejmują 75 proc. rynku. Niemal w 39,5 proc. przypadków właścicielami aptek są hurtownie farmaceutyczne.

- Strategia, jaka obowiązuje na Wyspach jest taka: liczy się szybki i łatwy zysk. Trzeba wypracowywać jak największą sprzedaż i zwiększać liczbę odwiedzających aptekę pacjentów. Największe znaczenie ma roczny przychód apteki. Uważam, że w Polsce macie jeszcze szansę, aby nie dopuścić do takiej katastrofy, jaka nastąpiła w Wielkiej Brytanii - mówił Kozioł.

Komercja opanowała apteki
Jego zdaniem, właściciele aptek chcą, aby farmaceuci mieli wyłącznie kontakty handlowe z klientami, natomiast aptekarze nie chcą postępować według takich założeń. Aptekarzom na Wyspach zależy, aby więcej czasu poświęcić na współpracę z pacjentem. Uważają, że z powodu komercji, jaka opanowała brytyjskie apteki, farmaceuci są „zawiedzeni" sposobem, w jaki traktowany jest ich zawód.

Przykładowo jeśli farmaceuta zauważy, że pacjent chce kupić kilka leków, z których część jest zbędnych, bo zawierają te same substancje lecznicze, to powinien odradzić taką niebezpieczną dla pacjenta farmakoterapię. Jednak spotka się z krytyką właściciela, któremu zależy na jak największej sprzedaży.

Hurtownie posiadając aż tyle aptek, stale kontrolują ceny leków. W efekcie ceny niektórych leków znacznie wzrastają, a w niektórych aptekach brakuje leków i jest duży problem z ich dostępnością.

- Najwięksi właściciele aptek, od niemal dziewięciu lat zadają sobie pytanie: po co nam w ogóle jest potrzebny farmaceuta w aptece? Przecież bez farmaceuty będzie większy zbyt i apteka wygeneruje jeszcze większy zysk - opowiadał Kozioł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH