Repolonizacja z ograniczeniem rozwoju?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/rynekaptek.pl   14-02-2017, 11:21

Repolonizacja z ograniczeniem rozwoju? Kolejny spór o kształt rynku aptecznego w Polsce

Dynamiczny rozwój sieci aptek doprowadzi do upadku małych, polskich przedsiębiorców – uważa Elżbieta Piotrowska – Rutkowska, prezes NRA. – Tylko 4 procent sieci to sieci zagranicznego kapitału - zaznacza Piotr Kłodziński ze Związku Pracodawców Aptecznych.

Piotr Kłodziński z PharmaNet podczas debaty (11 lutego br.) na antenie TVP Info wskazał, że wielkie sieci aptek odpowiadają za 60 proc. sprzedaży, posiadając jedynie 40 procent aptek.

Tłumaczył, że pacjenci chętniej wybierają apteki sieciowe od aptek indywidualnych, ze względu na ich lokalizację i cenę, ale także na godziny otwarcia, gdyż apteki sieciowe są często otwarte dłużej.

- Zgadzam się z przedmówcą, że 60 procent rynku aptecznego wartościowo przejęły sieci - powiedziała natomiast Elżbieta Piotrowska – Rutkowska.

Zdaniem prezes NRA, sieci apteczne zdominowały polski rynek: - Odnotowuje się dynamiczny wzrost sieci posiadających powyżej pięćdziesięciu aptek. Jedna z sieci posiada nawet 600 aptek, a w większość właścicielami tych dużych sieci są inwestorzy zagraniczni z dużym kapitałem.

Zaznaczyła, że jeżeli nie zostanie zahamowany ten proces, to doprowadzi on do monopolizacji rynku i upadku małych, polskich przedsiębiorców.

Piotr Kłodziński w odpowiedzi na argumenty prezes NRA, wskazał, że 96 procent sieci to sieci polskich przedsiębiorców, a więc 4 procent to sieci zagraniczne.

- Właśnie z tego powodu polscy właściciele sieci na obradach komisji sejmowych przekonali posłów, by ci odrzucili projekt „apteka dla aptekarza”, mówiąc: „Doskonale radzimy sobie na polskim rynku, wygrywamy z zagranicznymi firmami, dlaczego więc w ramach repolonizacji chce się nam odebrać możliwość rozwoju?"

Więcej: http://www.nia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH