Resort przyspieszy procedurę dostępu do leków na choroby rzadkie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek,pl   08-08-2016, 13:42

Resort przyspieszy procedurę dostępu do leków na choroby rzadkie Ministerstwo planuje ułatwiony dostęp do leków na choroby rzadkie.

Nowy projekt ustawy refundacyjnej ma zrewolucjonizować sposób tworzenia listy leków, do których dopłaca państwo. Dziś znikome są szanse, by pieniądze z budżetu poszły na kosztującą np. 1 mln zł terapię dla kilku pacjentów w kraju. To ma się zmienić - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Projekt dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej, który trafi w połowie sierpnia do konsultacji zewnętrznych będzie obejmował nowe zasady w dostępie do terapii dla osób z chorobami rzadkimi i ultrarzadkimi.

Leki na choroby rzadkie nie zostaną dołączone do procedury refundacyjnej. Ministerstwo Zdrowia zakłada wprowadzenie innych rozwiązań. W przypadku chorób ultrarzadkich urzędnicy nie będą stosować sztywnych reguł ekonomicznych: mają tylko analizować przedstawione przez producenta uzasadnienie żądanej ceny – podaje DGP.

Dużym ułatwieniem dla chorych będzie możliwość skorzystania z jeszcze nie niezarejestrowanych terapii, w przypadku, gdy chorzy wyczerpali już wszystkie dostępne możliwości leczenia. Obecnie taka  procedura jest zakazana.

Jak tłumaczy DGP, Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia, dziś chorzy cierpiący na niektóre choroby mają podwójnego pecha: nie dość, że firmom farmaceutycznym nie opłaca się produkować dla nich leków, to gdy takie powstaną, budżet nie chce ich refundować, bo są za drogie. To jednak dla chorych tylko światełko w tunelu – projekt bowiem nie określa, ile pieniędzy i z jakiej puli państwo będzie skłonne przeznaczyć na niestandardowe terapie.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH