Resort rozważał rekompensaty za nocne dyżury?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: sejm.gov.pl/ rynekaptek.pl   26-05-2015, 15:47

Resort rozważał rekompensaty za nocne dyżury?

Jeszcze w lutym 2015 roku resort zdrowia brał pod uwagę wprowadzenie rekompensat dla aptekarzy za nocne i świąteczne dyżury. Wskazuje na to odpowiedź resortu na zapytanie posła Łukasza Gibały.

W odpowiedzi na interpelację posła, Sejm opublikował odpowiedź wiceministra zdrowia Igora Radziewicz-Winnickiego, w aneksie do sprawozdania stenograficznego.

"Podczas przyszłych prac nad nowelizacją ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne ta sprawa [zmiany regulacji zawartych w Prawie farmaceutycznym odnoszących się do dyżurów aptek w godzinach nocnych oraz w dni świąteczne] zostanie ponownie szczegółowo przeanalizowana pod kątem ewentualnej możliwości wprowadzenia mechanizmów rekompensowania działalności aptek w porze nocnej oraz w święta i inne dni wolne od pracy w sposób odmienny od aktualnego (opłaty ryczałtowej uiszczanej przez pacjenta) albo odbywający się w większym wymiarze niż dotychczasowy" - czytamy w informacji z lutego 2015 roku.

W odpowiedzi wiceminister przywołuje wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 sierpnia 2013 r. (sygn. II GSK 585/12) sąd orzekł, że rozkład godzin pracy aptek „powinien zarówno być dostosowany do bieżących, codziennych potrzeb ludności na powszechne wykonywane przez apteki ogólnodostępne usługi, świadczone w zwykłych warunkach, jak i nie może pomijać sytuacji nadzwyczajnych, których częstotliwości występowania nie sposób przewidzieć. Wspomniany rozkład powinien uwzględniać także przypadki szczególne, niezwiązane bezpośrednio z zaspokajaniem zwykłych, codziennych potrzeb w zakresie zaopatrzenia w leki, w tym zapewniać jak najlepszą dostępność świadczeń aptecznych w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy, gdy nie funkcjonują ogólnodostępne apteki”.

Apteka ogólnodostępna jest placówką ochrony zdrowia publicznego przeznaczoną do świadczenia usług farmaceutycznych. W związku z powyższym działalność przedsiębiorcy prowadzącego aptekę winna być postrzegana – w pierwszej kolejności – jako przejaw realizacji działalności społecznie użytecznej, w celu ochrony dóbr, jakimi są zdrowie i życie, nie zaś wyłącznie przez pryzmat aspektów biznesowych tego rodzaju działalności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH