Resort wyjaśnia zmiany w cenach leków w grupie limitowej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   06-07-2016, 09:41

Resort wyjaśnia zmiany w cenach leków w grupie limitowej Zmiany w grupach limitowych

W nowym obwieszczeniu refundacyjnym, obowiązującym od 1 lipca, nastąpiły przetasowania między lekami w ramach grup limitowych. Zmieniły się pierwsze odpowiedniki leków, dopłaty pacjenta do innych poszły w górę.

Chodzi przede wszystkim o dwie grupy leków:
- grupa limitowa 129.0 - leki przeciwnowotworowe i immunomodulujące – analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę;
- grupa limitowa 133.0 - leki przeciwnowotworowe i immunomodulujące – immunostymulujące – czynniki stymulujące wzrost granulocytów (G-CSF).

- Tylko dla 7 produktów w całym wykazie nastąpiły podwyżki ceny urzędowej, w tym dla 3 produktów w ramach listy aptecznej (od 81 gr do 2,81 zł) - podkreśla w komunikacie resort zdrowia.

W grupie limitowej 129.0 znajduje się 14 leków zawierających 3 różne substancje czynne: goserelinę, leuprorelinę i triptorelinę.

Z dniem 1 lipca 2016 r. refundacją został objęty pierwszy odpowiednik leku zawierającego goserelinę (produkt Reseligo), który jest dostępny dla pacjenta w opłacie ryczałtowej 3,20 zł. Pierwszym odpowiednikiem jest lek o tej samej substancji czynnej (goserelinie) mający te same wskazania i tę samą drogę podania przy braku różnic w postaci farmaceutycznej.

Jak przypomina MZ, szef resortu ma obowiązek rozpatrzenia wniosku producenta leku oraz objęcia go refundacją z ceną, która nie może być wyższa niż 75% urzędowej ceny zbytu jedynego odpowiednika dotychczas refundowanego w danym wskazaniu. Niższa cena musi uwzględniać wielkość opakowania, tj. liczbę dziennych dawek leku (DDD wyznaczonych przez WHO) w opakowaniu jednostkowym.

- Powyższy mechanizm zawarty w ustawie refundacyjnej ma na celu promowanie tańszych leków dla pacjentów jak również zachęca do obniżenia cen przez firmy, których produkty były dotychczas obecne na liście (co również przełoży się na niższą cenę leku dla pacjenta w przyszłości) - dodaje MZ.

Objęcie refundacją pierwszego odpowiednika (produkt Reseligo) spowodowało, że stał się on podstawą limitu finansowania (jest najtańszym produktem w grupie limitowej uwzględniając ilość dziennych dawek w opakowaniu). Różnicę ceny pomiędzy ceną detaliczną a limitem finansowania pokrywa pacjent (uwzględniając wielkość opakowań). Wzrost dopłat w takiej sytuacji ma charakter przejściowy, gdyż wnioskodawcy (firmy farmaceutyczne) mają możliwość składania wniosków o obniżenie urzędowych cen zbytu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH