Resort zdrowia sfinansuje nowe terapie zgodnie z wyrażoną wolą?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/rynekaptek.pl   22-01-2018, 08:39

Resort zdrowia sfinansuje nowe terapie zgodnie z wyrażoną wolą? Kwestia pomocy chorych na nowotwór płuca jest przez resort traktowana priorytetowo - zapewnia ministeer Czech (Fot. Archiwum)

Chemioterapia w połączeniu z inhibitorami angiogenezy, leki ukierunkowane molekularnie lub terapie immunokompetentne w leczeniu raka płuc nie są objęte refundacją. Poseł Andrzej Maciejewski z Kukiz'15 pyta ministra zdrowia, czy zgodnie z wyrażoną wolą, dojdzie do refundacji wymienionych terapii.

Na rynku dostępnych jest kilka nowoczesnych i wysoce skutecznych terapii dla chorych na raka płuc. W zależności od profilu pacjenta z zaawansowanym, niedrobnokomórkowym rakiem płuca, międzynarodowe towarzystwa naukowe rekomendują zastosowanie chemioterapii w połączeniu z inhibitorami angiogenezy, leków ukierunkowanych molekularnie lub terapii immunokompetentnych.

Poseł Maciejewski wskazał, że żadna z wymienionych terapii w leczeniu zaawansowanego, niedrobnokomórkowego raka płuca nie jest refundowana, „chociaż w ostatnich miesiącach wyrażono wolę udostępnienia chorym przynajmniej części wspomnianych nowoczesnych terapii”. „Z najnowszych deklaracji Ministerstwa Zdrowia wynika, że w najbliższym czasie nie można liczyć na poprawę dostępu do leczenia z uwagi na niedostatek środków w publicznym systemie finansowania ochrony zdrowia” – pisze.

Wobec powyższego pyta ministra zdrowia, czy istnieje możliwość przeznaczenia środków finansowych na refundację chemioterapii w połączeniu z inhibitorami angiogenezy, leków ukierunkowanych molekularnie lub terapii immunokompetentnych.

Marcin Czech w odpowiedzi na interpelację, tłumaczył, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym resort objął refundacją kolejne leki stosowane w walce z chorobami nowotworowymi. Od dnia 1 listopada 2017 r. objęty refundacją został lek Tagrisso (ozymertynib) w ramach obecnie istniejącego programu lekowego „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca”.

Wiceminister podkreślił, że jest to nie tylko odpowiedź Ministra Zdrowia na kierowane do niego apele, ale także wskazanie, że kwestia pomocy grupie chorych na nowotwory jest przez resort traktowana priorytetowo.

Przypomniał, że zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Zdrowia aktualnie leczenie niedrobnokomórkowego raka płuc odbywa się w ramach następujących programów lekowych:

• Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca, w ramach którego, z kategorią odpłatności bezpłatnie stosowane są następujące substancje czynne: pemetreksed, gefitynib, erlotynib, kryzotynib oraz ozymetrynib;

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH