Roman Poturalski: ochrona zawodu aptekarza to skansen gospodarczy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Roman Poturalski/ rynekaptek.pl   09-11-2015, 11:30

Roman Poturalski: ochrona zawodu aptekarza to skansen gospodarczy

Oczekiwania dotyczące "deliberalizacji rynku aptecznego”, obdarowania "farmaceutów" wyłącznym prawem do posiadania apteki można spełnić tylko w państwie totalitarnym - napisał Roman Poturalski z Ruchu Kukiza.

- Oczekiwanie od Ruchu Kukiza szczególnej ochrony działalności zarobkowej farmaceutów i sprzedawców leków, uzasadnia wskazanie ścisłych ograniczeń takiego wsparcia udzielanego zgodnie z założeniami Ruchu - dodał autor tekstu, który z wykształcenia jest historykiem.

Poniżej publikujemy tekst na stronach ugrupowania Kukiz15 , odnoszący się do zasad funkcjonowania rynku leków.

"Zmiany warunków rynkowych wynikające z rozwoju techniki od stuleci wciąż otwierają nowe możliwości prowadzenia działalności gospodarczej. (...) Nie można od społeczeństwa oczekiwać, by utrzymywało skansen gospodarczy dla ochrony zawodu palacza lokomotywowego, sprzedawcy gazet czy aptekarza. (...) Ograniczanie sprzedaży leków do aptek jest przeszkodą w wykorzystaniu gwałtownego wzrostu dostępności wiedzy o lekach i ich stosowaniu, oraz spadku kosztu sprzedaży wysyłkowej bezpośredniej lub opartej o pośrednictwo handlowe" - napisał Poturalski.

Dodaje: - Rozwój techniki umożliwia obniżenie kosztów działalności usługowej i handlowej. Wobec ograniczonej dostępności środków materialnych wyższy koszt usługi lub towaru powodowany konserwatyzmem gospodarczym i politycznym skutkuje powstrzymywaniem poprawy materialnych warunków życia jednostkowego i społecznego. Dlatego przedstawiona przez Ruch Kukiza „strategia zmiany” nie obejmuje i nie może obejmować ochrony sposobów zarobkowania, które stają się nieopłacalne wskutek rozwoju techniki.

Jego zdaniem, w minionych czasach, gdy dostęp do wiedzy o lekach był ograniczony do paru bibliotek w paru wielkich miastach, a wymiana opinii o wytwórcach i sprzedawcach leków niemal niemożliwa, stawianie szczególnych wymogów handlowi lekami miało jakieś, jakkolwiek słabe, uzasadnienie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH