Rosjanie będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IMS/ rynekaptek.pl   10-04-2015, 13:00

Rosjanie będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni IMs prognozuje zmiany na rosyjskim rynku farmaceutycznym

IMS Health prognozuje istotne zmiany na rynku farmaceutycznym, wynikające z sytuacji gospodarczej, w jakiej znalazła się Rosja w ostatnich miesiącach 2014 roku.

Kluczowym czynnikiem będzie wzrost cen w segmencie nieregulowanym, który przyczyni się
do zwiększenia wydatków prywatnych na poziomie 12% - 18% w 2015 roku.

Według najnowszego raportu, opublikowanego przez IMS Health ”Russian pharmaceutical market at the crossroad” lata 2015 – 2016 przyniosą zmiany na rynku farmaceutycznym w Rosji.

Spadek cen ropy, ograniczenie dostępu do światowych rynków kapitałowych, dewaluacja rubla
i inflacja w istotny sposób przełożą się na sytuację na rynku ochrony zdrowia. Wpływ powyższych czynników jest/będzie zróżnicowany w poszczególnych segmentach rosyjskiego rynku farmaceutycznego.

W segmencie wydatków publicznych przewiduje się ograniczenie kosztów leczenia poprzez regulację cen leków EDL czy optymalizację kosztów ponoszonych przez służbę zdrowia (likwidacja placówek i zmniejszenie zatrudnienia). Dodatkowo, deficyt funduszu ubezpieczeń i brak reform
w ochronie zdrowia będą miały negatywny wpływ na funkcjonowanie całej służby zdrowia.

Przewiduje się, że opracowany w styczniu 2015 roku projekt systemu wsparcia finansowego adresowany do lokalnych firm, z uwagi na trudne do spełnienia warunki udzielenia wsparcia,
może okazać się nieatrakcyjny dla jego adresatów. W rezultacie, powyższe działania mogą spowodować, iż wartość (w lokalnej walucie) segmentu wydatków publicznych w 2015 roku utrzyma się na niezmienionym poziomie - przewidywany wzrost wyniesie od 0 do 3%.

W segmencie wydatków prywatnych przewiduje się natomiast wzrost rynku napędzany głównie wzrostem cen. Nieregulowany przez państwo segment leków spoza EDL, który stanowi ok. 65% wartości całego rynku, najprawdopodobniej odnotuje wzrost cen leków, gdyż producenci będą chcieli w ten sposób nadrobić straty w segmencie regulowanym EDL. W IV kwartale 2014 roku cena stanowiła główny element wzrostu. Zakłada się, że ceny będą rosły nadal, a apogeum wzrostu cen będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2015 roku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH