Rośnie rynek leków przeciwnowotworowych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   12-05-2015, 16:03

Rośnie rynek leków przeciwnowotworowych 100 mld dolarów wydano w 2014 r. na leki onkologiczne (fot. Fotolia/PTWP)

Według „Global Oncology Trend Report”, opracowanego przez IMS Health, w ostatnich pięciu latach wartość sprzedaży farmaceutyków onkologicznych wzrosła z 75 do 100 mld dolarów. W 2014 r. w porównaniu do 2013 r. zwiększyła się o ponad 10 proc.

IMS prognozuje, że jeśli obecne tempo wzrostu sprzedaży leków onkologicznych się utrzyma, to w 2018 r. jej wartość może się zwiększyć o prawie 50 proc. - do 147 mld dolarów. W znacznym stopniu przyczyniają się do tego najnowszej generacji leki stosowane w tzw. immunoterapii. Są to preparaty pobudzające układ odpornościowy chorego do zwalczania komórek nowotworowych. Pracują nad nimi wszystkie czołowe koncerny farmaceutyczne.

Najwięcej leków onkologicznych sprzedawanych jest w Stanach Zjednoczone, na które w 2014 r. przypadło 42 proc. obrotów w tym zakresie. Kolejne miejsce zajęło pięć krajów Unii Europejskiej: Niemcy, Francja. Hiszpania, Wielka Brytania i Włochy. W tych państwach sprzedano łącznie prawie 15 proc. wszystkich tego typu leków.

Jedynie połowę rynku leków onkologicznych pod względem wartościowym stanowią tradycyjne chemioterapeutyki. Spowodowane jest to tym, że leki te są często tańsze niż nowej generacji preparaty stosowane w tzw. terapii celowanej i immunoterapii. W ostatnich 10 latach koszt miesięcznego leczenia jednego chorego z użyciem nowych leków wzrósł w USA o 40 proc. do 5,9 tys. dolarów.

Wykorzystanie nowych leków w leczeniu nowotworów stale jednak rośnie. W latach 2010-2014 wprowadzono na rynek 45 nowych preparatów onkologicznych, ale w minionym roku nie wszystkie były jeszcze refundowane. Większość z nich była wykorzystywana w USA, Niemczech i Wielkiej Brytanii, a w innych krajach takich jak Japonia, Korea Południowa i Hiszpania - mniej niż połowa.

Wydłuża się również życie chorych na nowotworowy. W 1990 r. w USA tzw. pięcioletnie przeżycia uzyskiwano u co drugiego chorego, teraz już u dwóch trzecich pacjentów. Jest to związane z wcześniejszym wykrywaniem nowotworów, jak i bardziej skutecznym ich leczeniem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH