RPD pyta przesa NIL o zlecenia na wyroby dla chorych dzieci

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   29-03-2018, 08:23

RPD pyta przesa NIL o zlecenia na wyroby dla chorych dzieci Rzecznik ocenił, że zmiany zwiększyły bezpieczeństwo zdrowotne dzieci chorych na cukrzycę typu pierwszego (fot. archiwum)

Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej o informację, czy do izb lekarskich wpływają sygnały od lekarzy o problemach z wystawianiem zleceń na wyroby medyczne, m.in. dla dzieci chorych na cukrzycę.

RPD Marek Michalak podniósł w środowym (28 marca) piśmie do prezesa NRL Macieja Hamankiewicza, że 3 marca weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Rozszerzyło wykaz wyrobów medycznych m.in. o zbiornik na insulinę do osobistej pompy insulinowej do pięciu sztuk, sensor/elektrodę do Systemu Ciągłego Monitorowania Glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT) do czterech sztuk oraz transmiter/nadajnik do Systemu Ciągłego Monitorowania Glikemii w czasie rzeczywistym CGM-RT.

Rzecznik ocenił, że zmiany zwiększyły bezpieczeństwo zdrowotne dzieci chorych na cukrzycę typu pierwszego. Wskazał, że dla poszczególnych wyrobów określono konkretne kryteria przyznawania i przypomniał, że o wprowadzenie refundacji na system CGM rodzice chorych dzieci walczyli od lat.

Zauważył jednak, że ostatnio pojawiają się sygnały o problemach z uzyskaniem od lekarzy zlecenia na te wyroby medyczne, w szczególności na sensor/elektrodę i transmiter/nadajnik. Nawiązał do doniesień medialnych, że rodzice chorych dzieci mają problem, by uzyskać zlecenie od lekarza, a jest to dokument konieczny, by złożyć wniosek o refundację w Narodowym Funduszu Zdrowia. Rodzice relacjonowali m.in. że lekarze twierdzili podczas wizyt, iż dzieci nie spełniają wymagań refundacyjnych.

Rzecznik zwrócił się do prezesa NRL z prośbą o "przekazanie informacji, czy do Naczelnej Izby Lekarskiej lub do okręgowych izb lekarskich wpływają informacje od lekarzy na temat problemów w wystawianiu zleceń na wyroby medyczne, o których mowa powyżej". "W przypadku, w którym takie problemy zostały identyfikowane, proszę o wskazanie, jakie działania zostały w związku z tym podjęte" - dodał.

PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH