RPP apeluje o dodanie do ustawy o RDTL zapisu dot. leków nierefundowanych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Rzecznik Praw Pacjenta/rynekaptek.pl   12-03-2018, 13:09

RPP apeluje o dodanie do ustawy o RDTL zapisu dot. leków nierefundowanych Rzecznik wyjaśnia, że problem wynika częściowo z dokonanej interpretacji obowiązującego przepisu prawnego w zakresie RDTL (Fot. Archiwum)

Rzecznik Praw Pacjenta apeluje do Ministra Zdrowia o rozważenie wprowadzenia zapisu umożliwiającego przedłożenie wniosku o dostęp do ratunkowych technologii medycznych, który nie wyklucza podania innych nierefundowanych produktów leczniczych w porozumieniu z pacjentem.

Rzecznik Praw Pacjenta powiadomił ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, iż docierają do niego informacje o trudnościach pacjentów w zakresie podawania im w podmiotach leczniczych - mających zawartą umowę z NFZ - produktów leczniczych nierefundowanych ze środków publicznych.

W piśmie przesłanym do ministra wskazał, że obecnie brak jest jednoznacznych norm prawnych w zakresie możliwości współdziałania pacjenta i podmiotu wykonującego działalność leczniczą w zakresie współpłacenia w dostępnie do określonych technologii lekowych.

Rzecznik zwrócił uwagę, że regulacja umożliwiająca ministrowi zdrowia wydawanie zgody na pokrycie kosztów leku w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowej, jak wynika z przeprowadzonych analiz, spowodowała utrudnienia w możliwości aplikacji na wniosek pacjenta produktów leczniczych zakupionych ze środków pochodzących z darowizn.

Jak tłumaczy Rzecznik, podmiot leczniczy każdorazowo ocenia zasadności udzielania pomocy zgłaszającemu się pacjentowi w ramach systemu świadczeń publicznych finansowanych ze środków publicznych rozważa i rozważa ryzyko zrealizowania takiej usługi w obszarze prawnym i finansowym.

Natomiast personel medyczny musi dokonać interpretacji i celowości zastosowania takich aktów prawnych jak: ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty i ustawa Prawo farmaceutyczne.

W ocenie Rzecznika, przedmiotowa sytuacja wymaga od personelu podmiotu leczniczego skomplikowanej analizy prawnej w chwili, gdy najważniejsza jest potrzeba pomocy choremu pacjentowi.

- Interpretacja wszystkich przepisów prawnych mających zastosowanie w niniejszej sytuacji często prowadzi personel medyczny do wniosku, iż istnieją przeszkody w podaniu produktu leczniczego pozyskanego we współpracy z pacjentem w ramach świadczeń finansowanych ze środków publicznych, pomimo iż w ocenie personelu medycznego jego aplikacja byłaby celowa i bezpieczna – argumentuje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH