RPP do likwidacji? Pacjenci: non possumus

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PKPO/ rynekaptek.pl   23-06-2016, 13:21

RPP do likwidacji? Pacjenci: non possumus Obecny Rzecznik Praw Pacjenta, Krystyna Barbara Kozłowska

Zespół ekspertów powołany przez Ministerstwo Zdrowia uznał w opinii, że funkcja Rzecznika Praw Pacjenta powinna zostać zlikwidowana lub też jego uprawnienia powinny zostać poddane gruntownej zmianie. Pacjenci protestują.

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych reprezentująca prawa i interesy ponad 2,5 mln. pacjentów chorujących na nowotwory w Polsce i zrzeszająca 36 organizacji pacjentów onkologicznych zaapelowała do premier Beaty Szydło w sprawie instytucji Rzecznika Praw Pacjenta.

Jak czytamy w piśmie skierowanym do premier, Koalicja pragnie wyrazić swoje zaniepokojenia rekomendacjami dotyczącymi zasadności funkcjonowania Rzecznika Praw Pacjenta zawartymi w "Raporcie dotyczącym możliwości uproszczenia regulacji dotyczących wykonywania działalności leczniczej".

Wspomniany raport opracowany przez Zespół ekspertów powołany przez Ministerstwo Zdrowia, upubliczniony w czerwcu br, poddał ocenie m.in. Ustawę z dnia 6 listopada 2008 r, o Prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Zgodnie z opinią Zespołu funkcja Rzecznika Praw Pacjenta powinno zostać zlikwidowana lub też jego uprawnienia powinny zostać poddane gruntownej zmianie.

Szymon Chrostowski, prezes PKPO podkreśla, że Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta gwarantuje minimalne poszanowanie oraz przestrzeganie przedmiotowych i podmiotowych praw pacjentów w systemie opieki zdrowotnej. Nie jest ona wymierzona przeciwko podmiotom leczniczym, wręcz przeciwnie zapewnia równowagę w systemie, gdzie naturalnie silniejszą pozycję zajmują świadczeniodawcy i lekarze. Doświadczenia 10 lat funkcjonowania tego Urzędu potwierdzają zasadność jego istnienia.

PKPO podkreśla w piśmie, że „Rzecznik Praw Pacjenta jest jedynym organem uprawnionym do podejmowania skutecznych interwencji w sytuacji, gdy prawa pacjenta są zagrożone lub łamane. Polskie rozwiązania stały się też wzorem dla innych państw europejskich, które wprowadziły podobne regulacje do swych systemów ochrony zdrowia”.

Chrostowski zaznacza również, że zarówno pacjenci, jak i organizacje pacjenckie zawsze mogą liczyć na merytoryczną dyskusję z Rzecznikiem oraz podejmowanie prób konstruktywnego rozwiązywania problemów.

Dlatego też pacjenci i organizacje pacjenckie nie wyobrażają sobie sytuacji, w której funkcja rzecznika Praw Pacjenta zostałaby zlikwidowana, bądź jego rola ograniczona w celu jej zmarginalizowania.

W ocenie PKPO niepokojący jest także fakt, że tak ważny raport nie był poddany konsultacji społecznej. Z tego też powodu Koalicja apeluje do minister Szydło o przyjrzenie się problemowi w celu zagwarantowania ochrony praw pacjentów w przyszłości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH