RPP: zarzuty lekarzy są krzywdzące

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   26-04-2016, 14:39

RPP: zarzuty lekarzy są krzywdzące Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska

Zarzuty samorządu lekarskiego mijają się z rzeczywistością i są krzywdzące - ocenia Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska. Pod koniec marca NRL w piśmie do premier oceniała, że w praktyce działanie rzecznika sprowadza się do oskarżania lekarzy.

Kozłowska wystosowała pismo do premier Beaty Szydło, w którym zaznacza, że zarzuty NRL "mijają się z rzeczywistością i są krzywdzące dla Rzecznika Praw Pacjenta, który jako organ umiejscowiony w strukturze administracji rządowej, zawsze z pełnym zaangażowaniem i determinacją pełnił i pełni służbę na rzecz Pacjentów i ich praw".

Odnosząc się do zarzutu, że działalność rzecznika sprowadza się do "oskarżania" lekarzy, Kozłowska zaznaczyła, że takie działanie jest domeną organów ścigania.

- Wobec braku szczegółów tego zarzutu mogę domniemywać, że chodzi o tę część mojej ustawowej działalności, w której koncentruję się na prowadzeniu postępowań w sprawie naruszenia praw pacjenta - ocenia RPP.

Przypomina, że w takich sytuacjach Rzecznik Praw Pacjenta prowadzi postępowania głównie wobec podmiotów leczniczych, a nie wobec konkretnych lekarzy. Kozłowska przytacza także dane z 2014 r., z których wynika, że naruszenie praw pacjenta rzecznik stwierdził w 55 proc. badanych spraw indywidualnych.

Rzecznik ocenia także, że nie ma możliwości odniesienia się do informacji o - jak wskazuje NRL - formułowanych przez nią w mediach zarzutach podważających kompetencje i etykę zawodową lekarzy.

- Skoro przedmiotowe informacje pojawiły się w przekazie medialnym, to nic nie stało na przeszkodzie, aby Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej powołał się na konkretny przykład - zauważa Kozłowska. Zapewniła jednocześnie, że nie przekazuje do publicznej wiadomości szczegółowych informacji o konkretnych sprawach.

NRL podawała także, że podmioty lecznicze informują o kierowaniu przez rzecznika zaleceń prawnie nieuzasadnionych lub wydanych w oparciu o niejednoznaczne przepisy. Odnosząc się do tego zarzutu, Kozłowska zwraca uwagę na brak wskazania konkretnego przykładu takich zaleceń. Jednocześnie zaznacza, że w ponad 80 proc. przypadków podmioty lecznicze wdrażają zalecenia rzecznika, co - przekonuje - wskazuje, że w zdecydowanej większości akceptują one zawartą tam argumentację. Zapewnia także, że jej decyzje w takich sprawach każdorazowo są uzasadniane.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH