RTR: firmy będą przypisane do grupy od A do E

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   15-12-2017, 11:04

RTR: firmy będą przypisane do grupy od A do E Firmy z trzech najwyższych kategorii, czyli najsilniejsi partnerzy polskiej gospodarki, będą m.in. zwolnione z płacenia paybacku w przypadku przekroczenia budżetu (fot. archiwum)

Rząd chce zachęcać przedsiębiorstwa do inwestowania w kraju poprzez refundacyjny tryb rozwojowy - czyli preferowanie w refundacji firm, które prowadzą w Polsce działalność badawczo-rozwojową. Planowana jest też mała nowela prawa farmaceutycznego - w I kwartale 2018.

Planowana jest też integracja działalności instytucji wspierających innowacje w zdrowiu.

- Polityka lekowa i to co oferuje NCBiR powinny "się widzieć" -  powiedziała wiceminister rozwoju, Jadwiga Emilewicz podczas seminarium Fundacji Watch Health Care "Wykorzystanie środków na refundacje na rzecz pobudzenia produkcji leków i wyrobów medycznych w Polsce".

- Nawet najgorszy RTR jest lepszy i bardziej sprawiedliwy niż obecna sytuacja. Obecnie system nie różnicuje firm, które są partnerami polskiej gospodarki od tych, które po prostu drenują środki na refundację – w ten sposób dr Krzysztof Łanda określił zasadność prowadzenia dalszych prac, a finalnie wdrożenia projektu Refundacyjnego Trybu Rozwojowego. Ta właśnie inicjatywa, koordynowana wspólnie przez Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Zdrowia, była tematem przewodnim spotkania.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu dr Krzysztof Łanda, Refundacyjny Tryb Rozwojowy jest projektem unikatowym na skalę europejską: - Jedyny podobny system funkcjonuje obecnie w Hiszpanii, ale jest to system zdecydowanie mniej rozwinięty niż koncepcja RTR.

Jak podkreślali zaproszeni prelegenci, projekt będzie równie atrakcyjny zarówno dla firm innowacyjnych, jak i tych skupionych głównie na produkcji leków generycznych. Podczas seminarium przedstawiciele kluczowych resortów zaprezentowali coraz więcej mechanizmów, na bazie których będzie funkcjonował RTR.

- Pierwszym etapem będzie kategoryzacja firm według stopnia, w jakim są one partnerem polskiej gospodarki, w oparciu o dostarczone przez nie informacje, których przekazanie będzie dla przedsiębiorstw ustawowym obowiązkiem. Za przyporządkowanie firm do jednej z pięciu grup – od A do E - odpowiedzialne będzie Ministerstwo Rozwoju – zapowiedział dr hab. Marcin Czech, wiceminister Zdrowia.

Minister Jadwiga Emilewicz nie wykluczyła natomiast możliwości, że RTR wejdzie w życie już w 2018 roku. Podkreśliła także inne zalety Polski, które skutecznie przyciągają nowych inwestorów, jak np. wykwalifikowani pracownicy i naukowcy, czy też przejrzysta ścieżka kształcenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH