Rynek apteczny: 2013 rok pełen obaw

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/rynekaptek.pl   17-12-2012, 16:33

Coraz trudniej farmaceutom jest prowadzić aptekę, ponad połowa aptekarzy jest zdania, że w nowym roku pacjenci częściej będą zmuszeni rezygnować z terapii, bo nie będzie ich stać na leki - dowodzą wyniki badania Barometr Nastrojów Farmaceutów, zrealizowanego przez TNS Polska na zlecenie firmy Neuca.

Wśród respondentów utrzymuje się ocena, że prowadzenie apteki jest z roku na rok coraz trudniejsze - do tej opinii przychyla się 78% właścicieli aptek (dużo lub raczej trudniejsze – odpowiednio 53% i 25%). Odsetek ten nie zmienił się w stosunku do ubiegłego roku.

71% badanych przewiduje, że ich działalność będzie w nadchodzącym roku jeszcze mniej opłacalna niż dotychczas. Tylko 5% aptekarzy, bazując na swoim dotychczasowym doświadczeniu, prognozuje niewielki wzrost sprzedaży leków na receptę w aptekach w nadchodzącym roku. Wzrostu sprzedaży w segmencie leków bez recepty spodziewa się 16% respondentów. Jedynie 17% aptekarzy jest zadowolonych z aktualnego poziomu rentowności apteki (tzn. osiąganych zysków) i tylko co piąty z aptekarzy z nadzieją patrzy w przyszłość.

Aptekarze obserwują pogorszenie sytuacji finansowej pacjentów. 60% z nich prognozuje, że w przyszłym roku pacjenci będą częściej pytać o tańsze zamienniki leków, a 55% jest zdania, 
że pacjenci częściej będą w ogóle rezygnować ich zakupu.

Trudną sytuację w branży pogłębia silna konkurencja między aptekami. 79% aptekarzy jest zdania, że w kolejnym roku będzie się ona powiększać. 85% badanych twierdzi, że konkurencja będzie się odbywać głównie w zakresie cen suplementów i leków bez recepty, jednak 60% uważa, że apteki konkurować będą również czynnikami pozacenowymi. Aż 86% właścicieli niezależnych aptek (które nie należą do żadnej sieci) zgadza się z tezą,  że będzie im coraz trudniej konkurować z aptekami sieciowymi.

Z roku na rok, coraz więcej właścicieli aptek narzeka na zmiany wynikające z nowej ustawy farmaceutycznej. Aż 56% respondentów uważa nową ustawę refundacyjną za niekorzystną dla ich apteki (w 2011 było to 47%). Przeciwnego zdania jest tylko 22% aptekarzy.

95% właścicieli aptek nie planuje zatrudniania nowych pracowników. Tylko co trzecia apteka (36%) zrealizowała w mijającym roku jakiekolwiek inwestycje (np. wyposażenie, zatrudnienie pracowników, zmiana lokalizacji), a jedynie 5% właścicieli aptek myśli o inwestycjach w nadchodzącym roku.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH