Rynek apteczny motorem wzrostów w 2015 roku

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IMS/ rynekaptek.pl   22-02-2016, 08:44

Rynek apteczny motorem wzrostów w 2015 roku Rynek rósł dzięki sprzedaży na rynku aptecznym

Całkowita wartość rynku farmaceutycznego (segmenty: apteczny Rx i bez recepty, szpital oraz sprzedaże wysyłkowe e-aptek), liczona w cenach detalicznych, w 2015 roku wyniosła 34,3 mld zł, co oznacza wzrost o 7,3% rok do roku (rdr), czyli o 2,3 mld zł więcej niż w 2014 roku - analizuje IMS.

- Polski rynek farmaceutyczny jest, pod względem wartości sprzedaży, szóstym rynkiem w Europie. Rok 2015 był jednym z najlepszych dla polskiego rynku w ostatnim pięcioleciu – uważa Maciej Kuźmierkiewicz, dyrektor generalny IMS Health, Poland & Baltics.

Głównym elementem wzrostu okazał się rynek apteczny - odmiennie niż w latach ubiegłych, gdzie duży udział we wzroście miał rynek szpitalny. Wysoka dynamika rynku aptecznego wynika przede wszystkim ze stabilizacji na rynku leków refundowanych, gdzie w minionym roku nie odnotowano znaczących obniżek cen leków refundowanych. Infekcja w pierwszym kwartale 2015 roku i związana z nią sprzedaż leków stosowanych w przeziębieniu przyczyniła się do wzrostu w segmencie leków i produktów dostępnych bez recepty.

- Na rynku szpitalnym istotne, z punktu widzenia innowacyjności terapii, było wprowadzenie do programów lekowych terapii bezinterferonowych stosowanych w leczeniu WZW C. Zmiana ta, choć dotychczas nie znalazła odzwierciedlenia w wartości rynku szpitalnego, w 2016 roku może na niego istotnie wpłynąć. Decyzja ta daje nadzieję, że innowacyjność zostanie dostrzeżona jako inwestycja w polskiego pacjenta i również w dłuższej perspektywie, obok zmian demograficznych, będzie ona miała decydujący wpływ na rozwój sektora farmaceutycznego - dodaje Maciej Kuźmierkiewicz.

Dynamika rynku szpitalnego na poziomie 6,5% jest niższa w stosunku do dynamiki rynku aptecznego, która wyniosła 7,1% rdr. Jest również istotnie niższa od dynamiki segmentu szpitalnego w poprzednich dwóch latach, gdzie wzrost był dwucyfrowy. Jest to spowodowane głównie utratą ochrony patentowej dla imatinibu - jednej z wiodących substancji czynnych na rynku szpitalnym, oraz capecitabinu i infliximabu.

Dynamika rynku aptecznego (segmenty Rx i OTC) na poziomie 7,1% jest z kolei wyższa od dynamiki rynku w 2014 roku, która wyniosła 3,3% rdr. Segment leków na receptę wzrósł o ponad 1,1 mld zł, natomiast segment leków i produktów OTC o blisko 0,9 mld zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH