Rynek aptek: depolonizację zastąpi repolonizacja?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   20-02-2017, 09:39

Rynek aptek: depolonizację zastąpi repolonizacja? Poseł stawia pytania o przyszłość aptek

Obserwując działania rządu i parlamentu na rzecz „repolonizacji” wielu dziedzin gospodarki w naszym kraju, poseł Tomasz Kostuś pyta, czy rząd będzie podejmował działania zapobiegające depolonizacji rynku aptek?

Jak wskazuje poseł w interpelacji do szefowej Rządu, Beaty Szydło, do wystosowania takiego zapytania skłoniły go postępujące obecnie nieodwracalne zmiany występujące na rynku aptek.

- Uważnie obserwując wspomniane przemiany, bez wątpienia można zauważyć postępujący proces depolonizacji polskich aptek. W ostatnich latach dochodzi do przejmowania tego strategicznego rynku przez sieci aptek należące do inwestorów zagranicznych. Świadczą o tym przede wszystkim agresywne zakupy dokonywane przez sieci należące do spółek cypryjskich, izraelskich, litewskich, portugalskich czy holenderskich - zauważa poseł.

Wspomina też o tekście z izraelskiej prasy, w którym mowa jest o Polsce, jako jednym z najbardziej rentownych kanałów zysku. Zmiany w prawie farmaceutycznym mogą zablokować otwieranie nowych oddziałów. Sieć w Polsce jest bardzo opłacalna i pomaga zrównoważyć spadającą sprzedaż i rentowność swoich izraelskich oddziałów.

- W imieniu zagranicznych sieci przeciwko proponowanym zmianom ustawy Prawo farmaceutyczne agresywnie lobbują ambasadorowie wielu państw, żądając zaprzestania prac nad ustawą lub zmiany jej kluczowych elementów. W piśmie prezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. (PAIilZ) - pełniącego funkcję rzecznika inwestorów - przedstawiciele ambasad USA, Izraela, Kanady oraz Litwy w imieniu inwestorów ze swoich krajów prowadzących działalność w Polsce zwrócili się z prośbą o wzięcie pod rozwagę poniżej zaprezentowanych argumentów w pracach nad zmianami w przepisach dotyczących regulowania rynku aptek - przypomina.

Dodaje: - Jednocześnie wbrew twierdzeniom reprezentującego w większości zagraniczne sieci Związkowi Pracodawców Aptecznych PharmaNET, iż zagraniczne podmioty mają zaledwie 4-5 procent rynku, sami ambasadorowie podają wartość 8 procent, a przecież nie ma tam uwzględnionych spółek cypryjskich, portugalskich czy holenderskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH