Rynek aptek po węgiersku

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   20-08-2015, 10:26

Rynek aptek po węgiersku Jak rząd węgierski poradził sobie z nadmierną liberalizacją

Wprowadzone w 2006 roku działania liberalizacyjne w zakresie działalności aptek nie dość, że spowodowały załamanie rozpoczętego w 1994 roku organicznego rozwoju sektora farmaceutycznego, to wpędziły w kryzys całe bezpośrednie zaopatrzenie ludności w leki - ocenił węgierski rząd. I postanowił to zmienić.

Naczelna Izba Aptekarska opublikowała sprawozdanie rządu Węgier o aptekach ogólnodostępnych z października 2014 roku, które dotyczy praktycznej realizacji regulacji przyjętych ustawą z 2010 r. o zmianie niektórych ustaw dotyczących zdrowia.
 
Jak czytamy w sprawozdaniu, rząd obejmujący w 2010 roku swój urząd sporządził w październiku 2010 roku sprawozdanie dla Zgromadzenia Narodowego dotyczące praktycznej realizacji regulacji zawartych w ustawie XCVIII z 2006 roku o ogólnych regulacjach bezpiecznego i efektywnego zaopatrzenia oraz dystrybucji produktów leczniczych, związanych z zasadami otwierania nowych aptek ogólnodostępnych oraz zestawienia ich oczekiwanego i rzeczywistego wpływu.

W streszczeniu sprawozdania stwierdzono, że w oparciu o doświadczenia organów rządowych i państwowych urzędów wymienionych w regulacji dotyczącej wydawania zezwoleń na otwieranie i prowadzenie aptek wprowadzona w dniu 29 grudnia 2006r. regulacja nie doprowadziła do ogólnej poprawy jakości bezpośredniego zaopatrzenia ludności w leki.

Sytuacja tego zaopatrzenia stale się pogarszała, zaczął pojawiać się problem nierównych szans w dostępie do leków, w przypadku aptek funkcjonujących w mniejszych miejscowościach zwiększyły się koszty zagrażające ich działalności. Wszystkie te procesy zadały dotkliwy cios systemowi ochrony zdrowia publicznego jako celowi interesu publicznego.

Sprawozdanie prezentuje zagadnienia związane z przyjętą w 2010 roku nowelizacją regulacji dotyczących otwierania nowych aptek, szczegóły zmian tych regulacji, związane z nimi działania oraz wpływ tych zmian na warunki funkcjonowania aptek ogólnodostępnych od 2010 roku.  

Dokument streszcza również najważniejsze dane oraz informacje związane z działalnością aptek. Raport krótko omawia także dystrybucję leków prowadzoną poza aptekami w celu poinformowania Zgromadzenia Narodowego o obecnej sytuacji w tym zakresie.

Całe sprawozdanie dostępne jest na stronie NIA

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH