Rynek aptek według analityków banku

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: pkobp.pl/ rynekaptek.pl   06-03-2017, 11:27

Rynek aptek według analityków banku Bliska zeru rentowność jest odzwierciedleniem stale rosnącej konkurencji w branży, inwestowania w rozwój sieci aptecznych

Centrum analiz PKO BP przygotowało raport branżowy dotyczący rynku aptecznego w Polsce i możliwych zmian w sferze regulacji. Wzrost liczby aptek jest związany m.in. z większą dbałością Polaków o zdrowie oraz ze starzeniem się społeczeństwa - oceniają bankowcy.

Jeśli chodzi o trendy bieżące, wartość rynku sprzedaży aptecznej w Polsce jest szacowana na 31 mld zł. 58% to sprzedaż leków na receptę (w tym refundowanych – 36% i nierefundowanych - 22%); najszybciej rosnącą kategorię stanowią leki bez recepty (OTC).

Na koniec stycznia 2017 roku liczba aptek wynosiła 14923 (przyrost o 259 aptek w ciągu roku).

"Wzrost liczby aptek jest związany m.in. z większą dbałością Polaków o zdrowie oraz ze starzeniem się społeczeństwa" - oceniają analitycy PKO BP.

Rynek aptek jest silnie rozdrobniony, apteki indywidualne stanowią 62% aptek ogółem, pozostałe należą do sieci (5 i więcej aptek).

"W Polsce działa ponad 390 sieci aptecznych. Większość należy do polskich przedsiębiorców, udział aptek z kapitałem zagranicznym jest szacowany przez IMS Health na 4%" - informuje bank.

AdA wzmacnia pozycję farmaceutów
Analitycy przypominają, że w grudniu 2016 roku do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego dotyczący zasad równomiernego rozmieszczenia aptek i zagwarantowania równego dostępu do usług farmaceutycznych. Projekt zakłada m.in., że aptekę mogliby otwierać tylko farmaceuci, jedna firma mogłaby być właścicielem najwyżej czterech placówek, zaś nowe powstawałyby tylko tam, gdzie na aptekę w województwie przypada więcej niż 3 tys. osób.

"Wejście w życie poselskich propozycji może skutkować ograniczeniem konkurencji na rynku detalicznym leków i niekorzystnym dla pacjentów wzrostem cen leków nierefundowanych, wzmacnia natomiast pozycję farmaceutów – właścicieli aptek" - uznali eksperci bankowi.

Sejmowa komisja ds. deregulacji zarekomendowała odrzucenie zmian, które przewidują możliwość prowadzenia aptek wyłącznie przez farmaceutów. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych tygodni Sejm zadecyduje, czy kontynuować prace nad projektem ustawy Prawo farmaceutyczne, czy odrzucić go w całości.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH