"Rynek został podzielony na równych i równiejszych"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   20-11-2014, 08:17

"Rynek został podzielony na równych i równiejszych"

Nie rezygnujemy ze swoich propozycji służących ograniczaniu wywozu leków z Polski. Co więcej, ten przepis zostanie martwy bez dopisania odpowiednio wysokich sankcji dla łamiących prawo - mówi dr Grzegorz Kucharewicz, szef Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Rynek Zdrowia: Jednym z argumentów przeciwko poprawce zgłoszonej przez NRA podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia była opinia, że nałożenie na producentów obowiązku zaopatrywania wszystkich hurtowni, jakie się zgłoszą, spowoduje brak kontroli nad wywozem leków za granicę.

Grzegorz Kucharewicz: Problem bierze się stąd, że nikt nie pochylił się dokładnie nad treścią proponowanej poprawki. Mówimy tam wyraźnie o zapewnieniu hurtowniom farmaceutycznym stałych dostaw leków, objętych zakresem posiadanego przez przedsiębiorcę zezwolenia, w ilości niezbędnej do zaspokojenia bieżących potrzeb pacjentów. Podkreślam - zgodnie z zakresem zezwolenia. To oznacza, że leki nie trafią do hurtowni o ograniczonym zakresie zaopatrywania na przykład punktów sprzedaży pozaaptecznej.

RZ: Wszyscy mówią o potrzebie kompleksowych rozwiązań. Jak taka kompleksowość wygląda według Izby?
GK: Naszym zdaniem problem odwróconego łańcucha dystrybucji i wywozu leków rozwiążą zaproponowane przez nas poprawki. Przede wszystkim wspominany równy dostęp do leków. Po drugie - obowiązek informowania - również GIF - o odmowie sprzedaży leków. Dla inspekcji farmaceutycznej i Ministerstwa Zdrowia taka odmowa będzie sygnałem, że przedsiębiorca może planować eksport. Chcemy do tego dołączyć jeszcze trzeci punkt - odpowiednio wysokie kary za złamanie prawa. Bez wysokich kar ta poprawka pozostanie martwym zapisem.

RZ: Czy pomysł resortu, by stworzyć "czarną listę" leków, które nie mogą być przedmiotem eksportu, wpisuje się w tę kompleksowość?
GK: Jesteśmy gotowi do rozmów o każdym rozsądnym rozwiązaniu. Ale przede wszystkim chodzi o przepisy, które zlikwidują dostawy bezpośrednie. W świetle prawa producent leków musi zaopatrywać wszystkich. Ale jeśli w ramach tego samego przedsiębiorstwa założy hurtownię, może poprzez nią handlować z kim chce i dowolnie wybierać sobie kontrahentów. Nasza poprawka likwidowałaby ten mechanizm.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH