Są grupy leków, gdzie zamianie ulega więcej niż jedno na dziesięć opakowań

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IMS Health/ rynekaptek.pl   30-06-2016, 13:31

Są grupy leków, gdzie zamianie ulega więcej niż jedno na dziesięć opakowań Zjawisko substytucji aptecznej rośnie

Substytucja apteczna w Polsce to zjawisko rynkowe, które w ostatnich trzech latach wzrosło z poziomu 1,6% do 2,3% - wynika z analizy firmy IMS Health.

Substytucja apteczna w Polsce rośnie. Zgodnie z ustawą z dnia 12 maja 2011 roku o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych możliwe jest dokonanie zmiany przepisanego leku przez lekarza na inny zamiennik.

Farmaceuta realizujący recepty na leki refundowane ma obowiązek informowania pacjenta o takiej możliwości. Zamiennik musi posiadać te same wskazania terapeutyczne, skład oraz formę podania.

Od 12 czerwca 2016 roku będzie można wydać lek nie tylko tańszy, ale również o cenie równej lub wyższej niż cena leku zapisanego na recepcie.

Według ekspertów IMS Health zmiana ta może wpłynąć na dalszy wzrost poziomu substytucji aptecznej w Polsce. Na przestrzeni ostatnich trzech lat całkowity poziom substytucji aptecznej wzrósł z 1,6% w 2013 roku do 2,3% w maju 2016 roku.

Ale są znaczące grupy leków, gdzie zamianie ulega już więcej niż jedno na dziesięć opakowań. W przypadku leków stosowanych w podwyższonym poziomie cholesterolu (Simvastatin) poziom zamienianych leków na inne odpowiedniki w aptece wynosi obecnie 13,1%. W tym samym schorzeniu inna grupa leków (Atorvastatin) zamieniana jest na poziomie 10,5%.

W lekach stosowanych w nadkwasocie (Omeprazole) substytucja apteczna osiąga poziom 11,3%.

Należy podkreślić, iż wspomniane zmiany, poszerzające możliwości substytucji w aptece, mogą poprawić poziom dostępności pacjentów do leków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH