Sanepid: głodowe pensje, to chociaż obiad gratis

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Ryszard Rotaub, wyborcza.biz/ rynekaptek.pl   24-07-2015, 09:13

Sanepid: głodowe pensje, to chociaż obiad gratis Sanepid: będzie protest w sprawie płac

Pracownicy sanepidu zamierzają strajkować, bo od ośmiu lat nie mieli podwyżek. Poniżej 2 tys. zł zarabia ok. 75 proc. zatrudnionych. Ogólnopolska akcja ma się rozpocząć po wakacjach.

- Przeprowadzimy ogólnopolską akcję protestacyjną. Podwyżek nie było od 2009 r. Na rękę dostajemy 1 400 zł. Jak za to wyżyć? - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Dorota Walczak, przewodnicząca Sekcji Krajowej Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych Solidarność.

Dodaje, że spotkanie Sekretariatu Ochrony Zdrowia Solidarności z przedstawicielami MZ, do którego doszło w czwartek (23 lipca), nie zmieniło sytuacji. - Planuje się podwyżki dla pielęgniarek, ale nie dla pracowników sanepidów.

Jak informują, laboranci, instruktorzy higieny i asystenci inspektorów pomimo nawet 40 lat stażu pracy zarabiają do 1,8 tys. zł. Najniższe płace wynoszą 1,2 tys. zł. Nieco lepiej jest na stanowiskach kierowniczych, na których pracownicy dostają ok. 2,3 tys. zł.

Żadnych podwyżek ani nawet waloryzacji płac nie było od ośmiu lat. Sanepid płaci wyjątkowo mało - według danych GUS średnie zarobki w sektorze publicznym to 4,3 tys. zł.

W sanepidzie przybywa zadań, ale nigdy w ślad za nimi nie idą pieniądze. Tak było też w przypadku akcji przeciwko dopalaczom, przy której uruchomiona została m.in. specjalna infolinia.

Inspektorom przybywa obowiązków także dlatego, że likwidowane są powiatowe stacje, przez co na kontrole muszą czasem dojeżdżać nawet 100 km. Pracownicy są też zwalniani - dwa lata temu pracę w sanepidzie straciło sto kilkadziesiąt osób.

Trudną sytuację pracowników sanepidu widzą kontrolowani przedsiębiorcy. - Usłyszeliśmy: "Będzie pieczątka, ale wcześniej chcemy dostać obiad" - opowiada restaurator.

Zadania sanepidu zlecane są przez ministra zdrowia. Zwrócił się on już z prośbą do ministra finansów o podjęcie działań, które pozwolą na podwyższanie płac pracowników sanepidu.

Niskie wynagrodzenia są przyczyną nadużyć, do których dochodzi czasem w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Swego czasu funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego nakryli szefa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie na tym, że płacił swym pracownikom za zlecenia, które pokrywały się z zakresem ich obowiązków. Straty budżetu państwa oceniono na prawie 740 tys. zł. Tajemnicą poliszynela jest, że tego rodzaju praktyki nie należą do rzadkości.

Więcej: http://www.rynekzdrowia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE