SAT: potrzebne jest moratorium na otwieranie nowych aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: trybunalscy.pl/ rynekaptek.pl   21-03-2016, 13:03

SAT: potrzebne jest moratorium na otwieranie nowych aptek

Zwracamy się o ratowanie polskich aptek indywidualnych, które były przez ostatnie 15 lat niszczone przez ekipy rządzące naszym krajem, poprzez tolerowanie patologii - pisze Stowarzyszenie Aptekarzy Tradycyjnych do posłanek i posłów Komisji Zdrowia Sejmu RP.

Wśród tych patologii Stowarzyszenie wymienia: leki za grosz, omijanie zakazu reklamy aptek i omijanie ustawy antywywozowej, odwrócony łańcuch dystrybucji leków, koncentracja aptek danego przedsiębiorcy, przekraczająca 1% w województwie, nagminne łączenie hurtu i detalu przez tego samego przedsiębiorcę, przekształcanie apteki w sklep - sprzedaż "przykoszykowa", czyli wciskanie pacjentom, niekoniecznie niezbędnych dla ich kondycji zdrowotnej, suplementów diety.

"Wszystko to odbywało się i nadal jest kontynuowane, wbrew obowiązującej ustawie Prawo farmaceutyczne, za zgodą odpowiednich organów typu nadzór farmaceutyczny, policja skarbowa, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, łącznie z prokuraturą" - uważa organizacja.

Dodaje: - Organy te nie przeciwdziałają, pomimo tego, że właścicielami aptek nie powinny być spółki kapitałowe, ponieważ jest to niezgodne z przepisami Unii Europejskiej.

Stowarzyszenie informuje w liście posłów o zagrożeniach dla zdrowia pacjentów oraz interesów państwa. Wymienia je w kilku punktach.

Aptekarze zauważają m.in., że w Polsce jest brak magistrów farmacji uprawnionych do pracy w aptekach ogólnodostępnych. Przypada ich 1,5 etatu na aptekę. Aby zapewnić dwuzmianową pracę w aptece zatrudnionych musi być dwóch magistrów, więc fachowych pracowników nie ma.

Dodają także: - W Polsce średnio na jedną aptekę przypada około 2500 pacjentów. Aby apteka mogła normalnie funkcjonować powinno być przynajmniej 4000 pacjentów (zgodnie z dostępnymi opracowaniami). W związku z tym istnieje pilna potrzeba wydania moratorium na otwieranie aptek do czasu uchwalenia przez Parlament nowego proeuropejskiego prawa farmaceutycznego zgodnie z zaleceniami zawartymi w wyrokach Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Należałoby przygotować podobne regulacje prawne jak na Węgrzech, gdzie mgr farmacji musi mieć przynajmniej 51% udziałów w aptece. Zasadnym by było wprowadzenie do polskiego porządku prawnego przepisu, że aptekę mogą posiadać wyłącznie farmaceuci lub spółki kontrolowane przez farmaceutów, bo to jedynie daje efektywną gwarancję prawidłowego prowadzenia apteki.

Stowarzyszenie mówi także o wywozie leków, sprzedaży pozaaptecznej, nocnych i świątecznych dyżurach aptek i zakazie łączenia hurtu z detalem.

"Prosimy o umożliwienie przedstawicielom naszego Stowarzyszeniu spotkania z Ministrem Zdrowia i zarekomendowania nas do grupy konsultacyjnej przy Ministrze Zdrowia w sprawach związanych z rynkiem aptek" - kończą swój list.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH