Sejm: Ewa Kopacz złożyła dymisję swojego rządu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   12-11-2015, 14:25

Sejm: Ewa Kopacz złożyła dymisję swojego rządu Premier złozyła dymisję rządu

Szefowa koalicyjnego rządu PO-PSL Ewa Kopacz złożyła w czwartek, 12 listopada, w Sejmie dymisję swojego gabinetu. Ustępująca premier do największych sukcesów 14 miesięcy sprawowania władzy zalicza m.in. rozwój polityki społecznej oraz uchwalenie ustawy o in vitro.

Odchodząca Rada Ministrów będzie pełnić obowiązki do czasu zaprzysiężenia nowego gabinetu Beaty Szydło.

Kopacz to druga, po Hannie Suchockiej, w historii Polski kobieta, która została premierem. Kopacz stanęła na czele PO i nowego rządu koalicji PO-PSL jesienią ubiegłego roku po tym, jak Donald Tusk został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej. 15 września ówczesny prezydent Bronisław Komorowski powierzył jej tworzenie gabinetu, a tydzień później nastąpiło zaprzysiężenie rządu Kopacz.

Gabinet ten urzędował 14 miesięcy. Obejmując stery rządu, Kopacz podkreślała, że "podjęła niełatwe zadanie bycia premierem RP w poczuciu odpowiedzialności za ojczyznę, w poczuciu odpowiedzialności za kraj".

Podsumowując roczną pracę przypomniała, że jej rząd złożył ponad 30 projektów, które wpłynęły i wpłyną na poprawę jakości życia Polaków. Do sukcesów swego rządu zaliczyła m.in. zwiększenie nakładów na obronność z 1,95 do 2 proc. PKB, waloryzację rent i emerytur, ustawę "złotówka za złotówkę", dzięki której beneficjenci pomocy społecznej, którzy przekroczą próg dochodowy, nie będą tracić swych świadczeń, wprowadzenie specjalnych tysiączłotowych świadczeń rodzicielskich dla rodziców poszukujących pracy lub zatrudnionych na umowy o dzieło, studentów i rolników.

Kopacz mówiła ponadto o zwiększeniu środków na budowę żłobków, podwyżce płac pielęgniarek, poprawie bezpieczeństwa na polskich drogach, tworzeniu Narodowego Centrum Geriatrii, uchwaleniu ustawy o in vitro oraz ratyfikacji konwencji o przeciwdziałaniu przemocy. Przypomniała, że w resorcie finansów opracowane zostały założenia nowej Ordynacji podatkowej; zwracała też uwagę na nowe inwestycje drogowe, które realizuje jej rząd.

Kopacz jest lekarką. Do wielkiej polityki trafiła w 2001 roku, kiedy została posłanką z ramienia PO. Wcześniej była w Unii Wolności; była też radną sejmiku mazowieckiego. Politycznie związana z Tuskiem, Kopacz od lat uchodziła w PO za niekwestionowany numer dwa. To dzięki jego wsparciu została w 2011 r. marszałkiem Sejmu, jako pierwsza kobieta w historii. W pierwszym rządzie Tuska Kopacz przez cztery lata kierowała resortem zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH