Sejm: Komisja poparła projekt dot. finansowania szczepień przez NFZ

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   22-07-2015, 16:09

Sejm: Komisja poparła projekt dot. finansowania szczepień przez NFZ Od 2017 roku za szczepienia obowiązkowe miałby płacić NFZ

Posłowie chcą, aby od 2017 r. to NFZ, a nie resort zdrowia finansował zakup obowiązkowych szczepionek dla ubezpieczonych. Ma to umożliwić publiczne finansowanie szczepień m.in. przeciw pneumokokom i HPV.

Pierwsze czytanie projektu w tej sprawie odbyło się w środę na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia. 

Przeniesienie finansowania obowiązkowych szczepień ochronnych dla osób ubezpieczonych z resortu zdrowia do Narodowego Funduszu Zdrowia zakłada projekt noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zgłosili go posłowie PO. 

Resort zdrowia poparł przygotowany projekt. Wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki ocenił, że umożliwi on w przyszłości układanie kalendarza szczepień "w oparciu o racjonalne wytyczne i potrzeby wynikające z aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju, a nie dostępności finansowania". Dodał, że NFZ jest najbardziej zainteresowany inwestycjami w zdrowie obywateli, które przeciwdziałają konieczności ponoszenia kosztów leczenia chorób zakaźnych, którym można zapobiec. 

Poseł Patryk Jaki (ZP) zwrócił uwagę na ryzyko występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych. "Zmuszanie wszystkich dzieci do szczepień, np. dzieci które mają obniżone napięcie mięśniowe, jest jednak nadużyciem" - powiedział. Dodał, że potrzebna jest też dyskusja nt. "odpowiedzialności państwa wobec niepożądanych odczynów poszczepiennych". 

P.o. głównego inspektora sanitarnego Marek Posobkiewicz zapewniał, że ciężkie powikłania po szczepieniach zdarzają się bardzo rzadko. Jak poinformował, w 2014 r. w Polsce zarejestrowano trzy powikłania "które spełniały kryteria europejskie". Dodał, że często jako powikłania poszczepienne zgłaszane są zachorowania, które nie są efektem szczepienia. 

Przewodniczący komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS) przypomniał, że dzięki szczepieniom udaje się skutecznie walczyć z wieloma ciężkimi chorobami. Dodał, że rodzice, decydujący się na nieszczepienie dzieci, powinni być świadomi konsekwencji zdrowotnych, jakie mogą się z tym wiązać. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH