Sejm: komisje pozytywnie o projekcie 75+

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   16-03-2016, 21:02

Sejm: komisje pozytywnie o projekcie 75+ Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt 75+

Sejmowe komisje pozytywnie zaopiniowały w środę 16 marca projekt ustawy dającej osobom po 75 r. ż. prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na tzw. liście "S". Odrzucono poprawkę opozycji, która dałaby wszystkim lekarzom prawo do przepisywania darmowych leków.

Podczas wspólnego posiedzenia sejmowych komisji senioralnej oraz zdrowia, na której przedstawione zostało sprawozdanie z prac podkomisji zajmującej się projektem, posłowie pozytywnie zaopiniowali projekt noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Za poparciem projektu głosowało 29 posłów, a 12 wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciwny - podaje PAP.

Przewodniczący komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz  zgłosił propozycję poprawki, zgodnie z którą bezpłatne leki seniorom mogliby przepisywać także inni lekarze niż lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Poseł argumentował, że także Biuro Analiz Sejmowych w swojej opinii wskazywało na ten zapis, jako jeden z ważniejszych problemów projektu.

- Przeprowadzenie całego procesu uzyskiwania recepty w trybie bezpłatnym dla seniorów, którzy leczyli się u specjalistów, którzy będą zmuszeni po tę receptę udać się do lekarza POZ-u, utrudni im dostęp, wydłuży kolejki w POZ i tak naprawdę paraliżuje projekt tej ustawy - mówił Arłukowicz.

Przeciwny takiej zmianie był obecny na posiedzeniu wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

Łanda argumentował, że rozszerzenie tego uprawnienia na lekarzy specjalistów jest niemożliwe m.in. ze względu na brak systemu informatycznego, który pozwalałby na kontrolę przepisywania leków. Wyjaśniał, że mogłoby to doprowadzić do sytuacji, gdy pacjent uzyskuje od różnych lekarzy kilka recept na ten sam bezpłatny lek. Przekonywał także, że obecne rozwiązanie zmniejszy kolejki do lekarzy specjalistów.

Ostatecznie przeciwnych poprawce zgłoszonej przez Arłukowicza było 26 posłów, a poparło ją - 15. Poseł zapowiedział zgłoszenie jej jako wniosku mniejszości.

Tomasz Latos zgłosił natomiast poprawkę, zmieniającą kryteria wskazywania produktów na tzw. listę "S", czyli wykaz bezpłatnych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Pierwszy taki wykaz minister zdrowia ma ustalić najpóźniej do 1 września br.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH