Sejm: o dużej noweli Pf i niebieskim pasku na opakowaniach suplementów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   23-02-2017, 19:04

Sejm: o dużej noweli Pf i niebieskim pasku na opakowaniach suplementów Wiceminister zdrowia o propozycjach regulacji rynku suplementów

W Ministerstwie Zdrowia jest już przygotowany projekt dużej nowelizacji prawa farmaceutycznego, który wprowadzi zmiany na rynku suplementów diety. Czekamy obecnie na rozstrzygnięcia dotyczące projektu poselskiego Pf - mówi Krzysztof Łanda.

- Ministerstwo Zdrowia dostrzega problemy dotyczące rynku suplementów diety. Pamiętajmy jednak, że Polska jest państwem członkowskim UE i pewnym obszarze dotyczącym suplementów obowiązują ją regulacje unijne. Niektóre ograniczają nasze możliwości działania, niemniej minister zdrowia przygotował pewne rozwiązania - mówił wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda podczas 36. posiedzenia Sejmu (23 lutego br.).

Wiceminister przypomniał, że wyroki Europejskiego Trybunału  Sprawiedliwości jasno wskazują, że w przypadku braku podstaw do potwierdzenia zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka, nie można blokować wprowadzenia do obrotu takiego produktu. Obecnie suplementy diety jako produkty żywnościowe podlegają jedynie zgłoszeniu do GIS.

- Widzimy obszar do regulacji. Polacy nadużywają suplementów. Tymczasem - jak sama nazwa wskazuje, powinny być stosowane tylko wtedy, gdy brak jest pewnej substancji w organizmie. We współczesnym świecie do takich braków substancji żywnościowych dochodzi bardzo rzadko: w przebiegu poważnych chorób lub stosowania wyniszczającego leczenia - mówił wiceminister.

Dodał: - Wiemy, że obecnie suplementy zachowują się podobnie jak leki. Ich sprzedaż i popyt na nie może być kreowany przez agresywny marketing. Zauważamy tę zależność: im większe środki są wydawane na marketing, tym większa konsumpcja danego suplementu.

- Widzimy też inne patologiczne zjawiska, w tym zanieczyszczenia suplementów i zawyżanie ceny produktów zawierających niską dawkę zapotrzebowania dobowego na daną substancję, w porównaniu do konkurencyjnych preparatów - mówił dr Łanda.

To są - zdaniem resortu zdrowia - działania nieprawidłowe, dlatego minister zdrowia zaproponuje rozwiązania: - De facto jest już przygotowany w Ministerstwie Zdrowia projekt dużej nowelizacji prawa farmaceutycznego. Czekamy obecnie na rozstrzygnięcia dotyczące projektu poselskiego.

- Zastanawiamy się nad wprowadzeniem opłat za powiadomienia o wprowadzeniu do obrotu suplementów diety oraz za zmianę tych powiadomień. Chcemy regulować reklamę tak, by nie zawierała fałszywych treści. Nie chcemy zatem ograniczać reklamy, ale wyeliminować fałszywe treści - opisywał wiceminister.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH