Sejm: znowu było o dotacji dla NIL i zleceniu dla szwagra ministra

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   12-05-2016, 14:09

Sejm: znowu było o dotacji dla NIL i zleceniu dla szwagra ministra

W czwartek (12 maja) w Sejmie wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz odpowiadał na pytania posłów Zbigniewa Konwińskiego i Bartosza Arłukowicza (PO) w sprawie przyznania Naczelnej Izbie Lekarskiej dotacji z budżetu państwa w wysokości 16 mln zł.

Arłukowicz wskazywał, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł po objęciu urzędu podjął wiele decyzji korzystnych dla lekarzy, m.in. zdecydował o wielokrotnym podwyższeniu dotacji dla samorządu lekarskiego. - Pojawia się pytanie, czy minister równo traktuje inne samorządy, takie jak pielęgniarski, fizjoterapeutów, ratowników, diagnostów, czy jest w ogóle za tym, żeby te samorządy funkcjonowały - pytał.

Poseł przypomniał również zarzuty tygodnika "Newsweek", który napisał, że NIL zleciła remont firmie szwagra ministra. Zastanawiał się przy tym, ile zleceń wcześniej rodzina ministra wykonywała dla samorządu lekarskiego.

- Pojawia się pytanie, czy nie ma w tym wszystkim konfliktu interesów i czy nie ma naruszenia zasad kodeksu etyki lekarskiej, kiedy prezes NRL realizuje tego typu zlecenia przy udziale rodziny ministra zdrowia, który udziela dotacji - mówił Arłukowicz.

- I pytanie kluczowe: czy w momencie, kiedy minister zdrowia wnioskował do premiera i rządu, a potem parlamentu o zwiększenie dotacji dla samorządu lekarskiego, poinformował swojego szefa - panią premier Beatę Szydło o tym, że mniej więcej w tym samym czasie zlecenia w samorządzie lekarskim realizuje firma jego szwagra przy udziale jego żony tak, jak podaje tygodnik Newsweek - dodał poseł.

Tombarkiewicz przypomniał, że izby lekarskie otrzymują z budżetu środki na określone działania, m.in. prowadzenie rejestrów lekarzy, praktyk lekarskich, postępowań w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy.

Jak wyjaśnił, ustalając wysokość środków na dotację w 2016 r., brano pod uwagę potrzebę realizacji dwóch celów. Jednym z nich - jak mówił - było urealnienie wysokości dotacji na bieżący rok w taki sposób, żeby pozostawać w zgodzie z ustawowym obowiązkiem refundacji samorządowi kosztów zadań przyjętych od administracji państwowej.

- Realizacji tego celu ma służyć zwiększenie dotacji do kwoty 6 mln 462 tys. zł - wskazał Tombarkiewicz. Wyjaśnił, że drugi z założonych celów to zakończenie sporów sądowych z poszczególnymi izbami lekarskimi o zapłatę zaległych kosztów zadań realizowanych przez organy samorządu w latach 2005-2015.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH