Seniorzy nadal myślą, że receptę wypisze im specjalista

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   13-09-2016, 10:29

Seniorzy nadal myślą, że receptę wypisze im specjalista Seniorzy oburzają się, że specjaliści nie mogą wypisywać recept na bezpłatne leki.

Niespełna dwa tygodnie po wprowadzeniu bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 75. roku życia pacjenci i lekarze narzekają na chaos i dezinformację – pisze Rzeczpospolita.

Pacjenci uważają, że leki dla seniorów powinni wypisywać wszyscy lekarze, a nie tylko rodzinni. Stąd biorą się pełne rozgoryczenia pretensje do lekarzy specjalistów. – Miałam już kilka awantur, że nie chcę przepisać leków, które przecież miały być za darmo – opowiada warszawska kardiolog, która chce zachować anonimowość.

Podobnych pretensji wysłuchują specjaliści innych dziedzin – diabetolodzy, psychiatrzy czy reumatolodzy - podaje "Rz".

– Seniorzy często tego nie rozumieją. Słyszą, że wszystkie leki dostaną za darmo i spodziewają się, że przepisze im je także chirurg naczyniowy czy kardiolog – mówi Szymon Chrostowski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

– Wielu pacjentów faktycznie oczekiwało, że wszystkie leki, nawet pełnopłatne, dostaną za darmo. Większość jest jednak zadowolona, zwłaszcza ci, którzy wcześniej wydawali w aptece spore kwoty– mówi wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków.

Zdaniem wielu lekarzy rozwiązaniem byłoby przyznanie prawa do wypisywania nieodpłatnych leków także specjalistom. Odmiennego zdania jest Marek Balicki, były minister zdrowia. Jego zdaniem powierzenie wypisywania recept na leki 75+ wyłącznie lekarzom rodzinnym jest słuszne, w przeciwnym razie ich zlecanie wymknęłoby się spod kontroli: - Pacjenci starsi, z wielochorobowością, muszą mieć nadzór jednego lekarza prowadzącego, który będzie kontrolował, czy nie dochodzi do interakcji między przyjmowanymi lekami.

Więcej: www.rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH