Seniorzy sami tworzą listę darmowych leków 75+

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: KIGS/ rynekaptek.pl   21-04-2016, 12:08

Seniorzy sami tworzą listę darmowych leków 75+

Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej i OK SENIOR rozpoczynają kampanię społeczną i proszą wszystkie osoby po 75 roku życia, jak również członków ich rodzin oraz opiekunów, o przesyłanie nazw leków, które kupowane są przez seniorów.

Jak informuje KIGS, ze zgromadzonych danych zostanie przygotowana lista leków najczęściej kupowanych przez osoby po 75 roku życia. Ten głos seniorów z wykazem pożądanych leków organizatorzy  przedłożą Ministrowi Zdrowia z nadzieją na uwzględnienie go w pracach nad obwieszczeniem zawierającym wykaz darmowych leków dla tej grupy wiekowej.

Ustawa o darmowych lekach dla seniorów tworzy podwaliny do przygotowania wykazu darmowych leków, nie określa jednak które konkretnie produkty lecznicze seniorzy otrzymają za darmo.

"Na publikację tego musimy zatem poczekać nawet kilka miesięcy. Najpóźniej wykaz z darmowymi lekami pojawi się 31 sierpnia 2016 r. Beneficjenci programu, czyli osoby starsze powinny mieć realny wpływ na zawartość ministerialnej listy darmowych leków" - uważają organizatorzy akcji.

Jak zauważają, większość  osób po 75 roku życia leczy się u lekarzy specjalistów.

- Zgodnie z ustawą nie będą oni mogli przepisywać darmowych leków 75+. Takie prawo będzie miał jedynie lekarz pierwszego kontaktu. Przykładowo pacjent chory na cukrzycę, który leczy się w poradni diabetologicznej nie będzie mógł od lekarza diabetologa otrzymać recepty na darmowe leki.  Będzie on  musiał po wizycie u lekarza specjalisty udać się na kolejną wizytę do lekarza rodzinnego, aby ten przepisał mu rekomendowane przez lekarza specjalistę leki. Jak ma się to odbywać w praktyce? - zastanawia się KIGS.

Pyta dalej: - Czy osoba 75 letnia ma zapisywać w swoim notesie nazwy i dawkowanie leku, aby następnie przedstawiać to lekarzowi rodzinnemu? Czy on na bazie tego, co zapamięta lub zapisze pacjent przepisze leki na receptę?

Zgodnie z danymi GUS w Polsce jest ponad 3 mln osób powyżej 75 roku życia. Dobre działanie ustawy będzie miało zatem wpływ praktycznie na 8 procent naszego społeczeństwa, nie wliczając do tego rodzin czy opiekunów seniorów, którzy będą musieli krążyć pomiędzy lekarzami rodzinnymi, a lekarzami specjalistami.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH