ŚIA: karać za tzw. odwrócony łańcuch zaopatrzenia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ŚIA/ŁSX/rynekatpek.pl   28-11-2014, 11:08

ŚIA: karać za tzw. odwrócony łańcuch zaopatrzenia ŚIA apeluje w sprawie niepokojącego ograniczenia dostępności do leków ratujących życie i zdrowie

Śląska Izba Aptekarska przedstawia propozycje przepisów, które wprowadzone do ustawy prawo farmaceutyczne, wyeliminują prowadzenie tzw. eksportu równoległego związanego z odwróconym łańcuchem zaopatrzenia i sprzedaży leków z aptek do hurtowni.

Zdaniem śląskiego samorządu aptekarskiego, do obowiązujących przepisów powinien zostać dołączony m.in. punkt mówiący o tym, że jeżeli apteka prowadzi obrót produktami leczniczymi niezgodnie z prawem i zezwoleniem odsprzedając je do hurtowni farmaceutycznej (lub innego podmiotu) w ramach tzw. odwróconego łańcucha zaopatrzenia, WIF z utraty rękojmi należytego prowadzenia apteki, może cofnąć przedsiębiorcy zezwolenia na prowadzenie apteki.

ŚIA proponuje kary pieniężne w wysokości 100 tys. zł i 10 proc. obrotu rocznego dla tego, kto wbrew otrzymanemu zezwoleniu na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej dokonuje zakupów produktów leczniczych w aptece, a także dokonał wywozu bez uprzedniego zgłoszenia do GIF lub wbrew sprzeciwowi GIF.

Kara miałaby dotknąć również tych, którzy odmawiają sprzedaży leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobu medycznego na terytorium RP.

- Apteki nie mając możliwości zakupu ważnych leków i zapewnienia ciągłości ich sprzedaży, nie mogą odpowiadać za tragedie, do których może dojść z powodu braku leków – przekonują przedstawiciele ŚIA.

Zdaniem aptekarzy, tylko egzekwowanie i kontrolowanie zjawiska odwróconego łańcucha sprzedaży leków przez wszystkich wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych może poprawić sytuację. W przeciwnym razie leki będą nadal „wypływały”, w miejscach, w których inspekcja skutecznie nie przeciwdziała takim praktykom.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH