SIA: komunikat Kamsoftu w sprawie VAT

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DIA / rynekaptek.pl   28-12-2017, 11:04

SIA: komunikat Kamsoftu w sprawie VAT Przybliżone szacowania specjalistów KAMSOFT S.A. wskazują, że zmiana stawek VAT może dotyczyć ok. 4 000 produktów (fot. archiwum)

Przybliżone szacowania specjalistów KAMSOFT S.A. wskazują, że zmiana stawek VAT może dotyczyć ok. 4 000 produktów, co w świetle 7-dniowego vacatio legis dla ustawy, czyni cały proces bardzo napięty czasowo - informuje Dolnośląska Izba Aptekarska.

W celu wykonania orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, aktualnie trwają prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, która zakłada zmianę stawek VAT, dla niektórych produktów związanych z ochroną zdrowia, wymienionych w Załączniku Nr 3 do ustawy, ze stawki 8% na stawkę 23%.

W szczególności zmiany obejmują: wyroby higieniczne, wyroby farmaceutyczne, w tym strzykawki, towary używane do celów antykoncepcyjnych i higieny osobistej, a także o cysteinę, cystynę i ich pochodne.

Przybliżone szacowania specjalistów KAMSOFT S.A. wskazują, że zmiana stawek VAT może dotyczyć ok. 4 000 produktów, co w świetle 7-dniowego vacatio legis dla ustawy, czyni cały proces bardzo napięty czasowo.

- Aktualnie, na godzinę publikacji niniejszego komunikatu, nie są udostępnione żadne oficjalne i ogólnodostępne rejestry ani wykazy, które umożliwiałyby weryfikację, czy dany produkt jest wyrobem medycznym - informuje Dolnośląska Izba Aptekarska.

Przedstawione fakty wskazują na to, że KAMSOFT S.A., jako producent bazy KS-BLOZ, nie ma odpowiednich możliwości technicznych ani formalnoprawnych, dla zaktualizowania stawek podatku VAT, na dzień wejścia w życie ww. ustawy. W konsekwencji, określony w bazie KS-BLOZ typ produktu ("wyrób medyczny" itp.) nie może stanowić kryterium dla określenia właściwej stawki podatku VAT.

Z uwagi na powyższe KAMSOFT S.A. informuje Państwa o czasowym nieprezentowaniu w bazie KS BLOZ domyślnej (rekomendowanej) stawki podatku VAT dla wybranej grupy produktów, do czasu pozyskania wiarygodnej informacji.

Więcej: http://www.dia.com.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH