SIA: płatna opieka farmaceutyczna. Wpierw pilotaż

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: SIA/ rynekaptek.pl   26-11-2015, 13:41

SIA: płatna opieka farmaceutyczna. Wpierw pilotaż SIA postuluje płatną z NFZ opiekę farmaceutyczną świadczona w aptekach

Zaproponowany przez SIA system wdrożenia opieki farmaceutycznej świadczonej przez apteki zakłada finansowanie jej przez NFZ. Izba planuje rozpoczęcie projektu od programu pilotażowego, skierowanego do osób w wieku 65+.

Wprowadzenie opieki farmaceutycznej wymaga dokonania odpowiednich zmian systemowych pozwalających na jej funkcjonowanie. Po wstępnej analizie sposobu wdrożenia do polskiego systemu prawnego opieki farmaceutycznej można zaproponować dwa warianty - pisze Piotr Brukiewicz, autor "Koncepcji wprowadzenia opieki farmaceutycznej refundowanej w Polsce".

Wariant I
Świadczeniodawcą byłby podmiot prowadzący aptekę ogólnodostępną lub punkt apteczny, który zostałby wybrany przez Narodowy Fundusz Zdrowia w drodze postępowania konkursowego do zawarcia z dyrektorem OW NFZ umowy o udzielanie świadczenia gwarantowanego - opieki farmaceutycznej kontraktowanej jako profilaktycznego programu zdrowotnego. Ceny oferowane za konkretne usługi farmaceutyczne w ramach opieki farmaceutycznej mają być stałe i jednakowe dla wszystkich aptek i punktów aptecznych. Szczegółowe regulacje dotyczące sposobu finansowania oraz warunki realizacji danego świadczenia, w tym personelu medycznego i wyposażenia lokalu znalazłyby się w rozporządzeniu w sprawie profilaktycznych programów zdrowotnych.

Wariant II
Świadczeniodawcą byłby każdy podmiot prowadzący aptekę ogólnodostępną lub punkt apteczny, który zawarłby umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację nowego świadczenia gwarantowanego - opieka farmaceutyczna. Analogicznie jak w przypadku zawierania umów na podstawową opiekę zdrowotną, Fundusz byłby zobowiązany do zawarcia umowy z każdą apteką lub punktem aptecznym, które spełniałaby określone warunki oraz posiadałaby deklaracje wyboru zebrane od świadczeniobiorców.

Ceny oferowane za konkretne usługi farmaceutyczne w ramach opieki farmaceutycznej mają być stałe i jednakowe dla wszystkich aptek i punktów aptecznych. Szczegółowe regulacje dotyczące sposobu finansowania oraz warunków realizacji danego świadczenia, w tym personelu aptecznego i wyposażenia lokalu, znajdowałyby się w nowo wydanym rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH