Sieć szpitali: nadzieje i obawy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Jacek Wykowski/rynekaptek.pl   13-03-2017, 11:55

Sieć szpitali: nadzieje i obawy "Resort absolutnie nie będzie tolerował sztucznego ograniczania świadczeń" - powiedział wiceminister zdrowia.

Konstrukcja sieci zabezpiecza jednostki działające w systemie ostrodyżurowym w oparciu o finansowanie z roku 2015. Znacząca większość z tych szpitali uzyska więc pozytywny efekt finansowy - zapewnił wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca).

Gorąca debata o sieci szpitali obyła się w ramach pierwszej części sesji "Zdrowy szpital". Marek Tombarkiewicz i Andrzej Jacyna zadeklarowali, że w II półroczu br. nakłady finansowe na "usieciowione" szpitale będą wyższe niż obecnie.

Pieniędzy w sieci ma być więcej, a w konkursach "na pewno nie mniej"
- Z naszych wyliczeń wynika, że na II półrocze dla szpitali będzie ok. miliarda złotych więcej niż w I półroczu. Te środki znacząco poprawią sytuację i zdecydowana większość szpitali w sieci będzie miała korzystniejsze warunki finansowania - mówił p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna.

Przedstawiciel Funduszu odniósł się także do trybu konkursowego. - Mogę zadeklarować, że pula środków przeznaczona na konkursy nie będzie mniejsza niż obecnie. Hasło, że "wycinamy" tryb konkursowy, jest nieprawdą - powiedział.

Fundusz - jak zapewnił prezes Jacyna - chce w wybranych zakresach świadczeń kupować nie tylko drożej, ale również więcej. - Będą to np. operacje pacjentów z zaćmą, endoprotezoplastyka - sprecyzował.

Szef NFZ powiedział, że zwiększenie ilości świadczeń ma dotyczyć przede wszystkim produktów kontraktowanych w trybie koordynowanym.

Andrzej Jacyna wyraził przekonanie, że nie nastąpi gwałtowne załamanie spływu składki ubezpieczeniowej, bo nie ma takich przesłanek. Przypomniał, że do 30 czerwca jest rozliczana nadwyżka składki i wówczas - jak co roku - pojawią się dodatkowe pieniądze na II półrocze.

- Mam nadzieję, że te środki będą wystarczające, by zmienić cenę świadczeń w szpitalnictwie, a być może i w opiece ambulatoryjnej.

To, że Fundusz chce kupować drożej, prezes Jacyna uzasadniał m.in. tym, że płatnik nie może tolerować wzrostu zadłużenia szpitali. - Szpital, który ma 300 mln długu, 30 mln przeznacza na jego obsługę. Tych pieniędzy nie wydajemy w systemie - skonstatował.

Wiceminister zdrowia: nie pozwolimy na manipulacje
Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz podkreślił, że konstrukcja sieci zabezpiecza jednostki działające w systemie ostrodyżurowym w oparciu o finansowanie z roku 2015. - Znacząca większość z tych szpitali uzyska pozytywny efekt finansowy - zapewnił.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH