Sieci apteczne "czarują" klientów?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MM/rynekaptek.pl   09-11-2016, 08:01

Sieci apteczne "czarują" klientów? Z Polski wyjeżdza do pracy za granicę ok. 130 farmaceutów rocznie - podaje prezes NR.

Zapis "apteka dla aptekarza" rozreguluje polski rynek farmaceutyczny. Dajcie nam szansę się rozwijać - apelował prezes Ziko Apteka, Jan Zając. - To polscy farmaceuci są w tragicznej sytuacji, bo wykańczają ich sieci apteczne - odpowiada Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes NRA.

Parlamentarny zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego po raz kolejny (4 listopada br.) dyskutował na temat projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne. Poruszono kwestie zasadności wprowadzenia kryterium demograficzno-geograficznego i obowiązku prowadzenia apteki przez magistra farmacji. Projekt podnosi też zasadę dziedziczenia apteki. Posłowie proponują, aby apteka przechodziła na własność osoby wykształconej farmaceutycznie, a nie osoby związanej „jedynie” pokrewieństwem.

- Nie tylko w Polsce jest duży problem z dziedziczeniem aptek. Francuzi mają ogromny kłopot ze zbywalnością aptek, które w konsekwencji są zamykane. W tym roku we Francji czterech aptekarzy popełniło samobójstwo, ze względu na swoją tragiczną sytuację. Popadli w długi, nikt nie chciał kupić od nich apteki, która była warta kilkadziesiąt milionów euro. Chcieli je odsprzedać za mniejsze pieniądze, jednak nie mogli, bo musieliby mieć kogoś, kto tę aptekę by po nich dziedziczył – powiedziała Monika Bugajewska–Tykarska ze spółki Ziko Apteka.

Lidia Kołucka – Żuk z spółki Pelion jest zdecydowanie przeciwna zasadom dziedziczenia, które znalazły się w projekcie: - Są one niekonstytucyjne, niesprawiedliwe i blokują rozwój przedsiębiorczości.

W tej sprawie, zarówno prezes NRA, Elżbieta Piotrowska- Rutkowska, jak i Marek Tomków, wiceszef Rady są zgodni, że powinna następować zbywalność apteki tylko na rzecz farmaceuty: - Z tego co wiem, kancelarie prawne też nie są dziedziczone – zaznaczył Tomków.

Wysoka jakość opieki farmaceutycznej=dyplom magistra farmacji?
- Trzeba porównywać aptekę do kancelarii prawnej, bo w obu tych placówkach pracują osoby wykonujące zawód zaufania publicznego. Wykonywanie zawodu medycznego stanowi jeszcze wyższy poziom zaufania społecznego. Problemem jest postrzeganie istoty działalności apteki – uzasadniał Krzysztof Baka, radca prawny NRA.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE