Silna korporacja aptekarska ogranicza swobodę działalności gospodarczej?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Instytut Staszica/ rynekaptek.pl   21-11-2016, 11:08

Silna korporacja aptekarska ogranicza swobodę działalności gospodarczej? Jednym z najczęściej wskazywanych negatywnych skutków funkcjonowania korporacji jest ich tendencja do powiększania własnej autonomii kosztem kontroli publicznej

Planowane w prawie farmaceutycznym zmiany wzmocnią i tak dzisiaj silną korporację aptekarską - kosztem swobody działalności gospodarczej i prawa własności - uważają eksperci Instytutu Staszica.

Postulowane od lat przez środowisko izb aptekarskich głębokie zmiany na rynku farmaceutycznym przybrały formę konkretnego projektu. Projekt zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne ma usunąć z polskiego rynku sieci apteczne i wprowadzić model zbliżony do obowiązującego na rynku niemieckim - informują eksperci Instytutu w komunikacie prasowym. Podajemy go w całości:

"Eksperci wskazują na negatywne skutki forsowanych rozwiązań dla pacjentów – z bardzo możliwą podwyżką cen leków na czele. W ocenie ekspertów Instytutu Staszica należy zwrócić uwagę na inne zagrożenie w wymiarze społecznym – na ogromne wzmocnienie autonomii bardzo i tak dzisiaj silnej korporacji aptekarskiej. Planowane zmiany wzmocnią tę korporację kosztem swobody działalności gospodarczej i prawa własności.

Prawo i Sprawiedliwość od wielu lat ma w swoim programie ograniczanie przywilejów korporacji, które przez wiele lat miały zagwarantowaną prawem bardzo silną pozycję i skutecznie ograniczały publiczny nadzór nad swoim funkcjonowaniem. Udało się wprowadzić głębokie zmiany w funkcjonowaniu korporacji prawniczych.

Silna korporacja zawodowa
Jednym z najczęściej wskazywanych negatywnych skutków funkcjonowania korporacji jest ich tendencja do powiększania własnej autonomii kosztem kontroli publicznej, do zamykania się na osoby spoza środowiska (hermetyzacja, zjawisko „korporacyjnych rodzin”) i forsowanie rozwiązań prawnych mających charakter lex specialis czy to w odniesieniu do prawa cywilnego czy administracyjnego.

Nie można negować oczywistego faktu, że określone zawody – wiążące się z koniecznością posiadania szczególnych kwalifikacji i powiązane ze szczególną odpowiedzialnością – wymagają specjalnych regulacji. Nie oznacza to jednak przyzwolenia na wyłączanie zasad wolności gospodarczej i ograniczanie konstytucyjnych praw obywateli.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH