SIRPL postuluje zmiany w prawie farmaceutycznym

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: SIRPL/ rynekaptek.pl   30-01-2017, 09:06

SIRPL postuluje zmiany w prawie farmaceutycznym SIRPL zaproponował możliwe rozwiązania sprzyjające bezpieczeństwu farmakoterapii poprzez poprawienie identyfikacji leku przez pacjenta i farmaceutę

Stowarzyszenie Importerów Równoległych Produktów Leczniczych wnioskuje o pewne zmiany prawne w ustawie Prawo farmaceutyczne, kluczowe - zdaniem SIRPL - z punktu widzenia funkcjonowania dla importu równoległego w Polsce.

Zmiany doprecyzowują przepisy związane z wydawaniem pozwolenia na import równoległy. SIRPL proponuje, aby pozwolenia podlegały analogicznym przepisom jak  te wydawane producentom, co zniwelowałoby nieuzasadnione różnicowanie pozycji prawnej firm farmaceutycznych i importerów równoległych.

- Obecna regulacja pośrednio skutkuje m.in. ograniczaniem dostępu pacjentów do tańszych produktów leczniczych pochodzących z importu równoległego (także refundowanych), które przestają funkcjonować na rynku w przypadku rezygnacji przez przedsiębiorcę z prowadzenia działalności, gdyż nie ma możliwości ich transferu - ocenia SIRPL.

Zdaniem Stowarzyszenia, zagrożeniem dla obecności produktów z importu równoległego na rynku są także przepisy dotyczące ważności pozwoleń na import równoległy. Gdy podmiot odpowiedzialny złoży wniosek o przedłużenie ważności pozwolenia w terminie, a nie zostanie od rozpatrzony w terminie, produkt leczniczy może nadal być wytwarzany i wprowadzany do obrotu do czasu jego rozpatrzenia. W analogicznej sytuacji produkt z importu równoległego znika z rynku.

W ocenie SIRPL, prowadzi to także do niejasnej sytuacji, w której pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktu referencyjnego zostaje przedłużone, utrzymując ten sam numer, a jednocześnie pozwolenie na import równoległy wydane w oparciu o pozwolenie referencyjne o tym numerze jest już nieważne i konieczne jest ponowne ubieganie się o pozwolenie dla tego produktu. Stanowi to niczym nieuzasadnione pogorszenie sytuacji rynkowej importera równoległego.

SIRPL zaproponował także możliwe rozwiązania sprzyjające bezpieczeństwu farmakoterapii poprzez poprawienie identyfikacji leku przez pacjenta i farmaceutę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH