Skutki wydatków na zdrowie przez państwa mogą być niepokojące

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Forsal/rynekaptek.pl   21-10-2015, 11:41

Skutki wydatków na zdrowie przez państwa mogą być niepokojące Tempo, w jakim wzrastają wydatki na zdrowie jest bardzo duże w krajach OECD

W Polsce bardzo szybko rosną koszty ochrony zdrowia. Podobnie jest na całym świecie. Przez 20 lat średnie tempo wydatków per capita na zdrowie rosło w krajach OECD wyraźnie szybciej niż rósł PKB na mieszkańca. Budzi to niepokój ekspertów.

W państwach na dorobku, takich jak Polska, problem rosnących lawinowo kosztów ochrony zdrowia jest pod wieloma względami ostrzejszy, bo narasta rozziew między możliwościami finansowymi a aspiracjami zdrowotnymi społeczeństwa. Liczne są głosy ekspertów o konieczności zwiększenia u nas wydatków na zdrowie, z naciskiem na wydatki publiczne.

Do poprawy efektywności ochrony zdrowia nie prowadzi jedna jedyna, słuszna droga, ale bardzo liczne ścieżki. Oczywista jest potrzeba redukowania kosztów lekarstw. Dzieje się tak lub dziać może w wyniku stosowania tzw. leków generycznych, czyli nieobjętych już ochroną patentową. Inny dobry sposób to wspólne zakupy leków przez płatników publicznej opieki zdrowotnej, prowadzące do obniżania cen medykamentów – pisze Forsal.

Magazyn Forbes podaje np., że marża zysku firmy Pfizer wyniosła w 2013 r. aż 42 proc., a najmniejsza marża w sektorze farmaceutycznym osiągnęła wówczas 10 proc. U producentów samochodów rozpiętość marży zysku wyniosła od 3 do 10 proc., a w sektorze naftowo-gazowym od 2 do 24 proc. Koncerny farmaceutyczne dowodzą, że badania kosztują, więc duże zyski są warunkiem sine qua non tego biznesu. Zgoda z tą argumentacją może być jedynie połowiczna, bo ekscesy widać gołym okiem.

Eksperci OECD obawiają się skutków narastającej spirali kosztów pokrywanych ze środków publicznych. W ich tegorocznym raporcie o fiskalno-finansowych aspektach i pułapkach systemów ochrony zdrowia (Fiscal Sustainability of Health Systems: Bridging Health and Finance Persepctives) wskazują, że wydatki na ten cel pokrywane z podatków i innych wpływów państwa stanowią dziś w OECD ok. 6 proc. PKB. Sądzą, że jeśli obecne tendencje nie ulegną zmianie, to za 15 lat udział ten wzrośnie do 9 proc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH