Śląsk: spada liczba zatruć dopalaczami

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   17-07-2015, 08:33

Śląsk: spada liczba zatruć dopalaczami Śląska epidemia dopalaczy wygasa

"Tylko" 5 razy interweniowało w ciągu ostatnich 12 godzin pogotowie w Śląskiem udzielając pomocy osobom z podejrzeniem zatrucia dopalaczami. Łącznie w ciągu ostatniego tygodnia takich interwencji było 339.

Poinformowało o tym w czwartek (16 lipca) wieczorem Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Nieco inne dane - za dłuższy okres - podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach. Od 3 do 15 lipca do śląskiego Sanepidu wpłynęły zgłoszenia o 597 podejrzeniach zatrucia dopalaczami. Hospitalizowano 434 osoby. Według ostatnich danych, w szpitalach pozostają obecnie 33 ofiary dopalaczy, z czego 5 jest w stanie ciężkim.

W ramach akcji przeciwko handlarzom dopalaczami policjanci zatrzymali ostatnich dniach w woj. śląskim 13 osób, kilka z nich ma jednak - dotychczas - status świadków. Aresztowanych zostało troje spośród zatrzymanych.

O akcji profilaktycznej myślą już władze Rudy Śląskiej. Jak podał w czwartek Urząd Miejski, od początku lipca tylko do miejscowego szpitala trafiło ok. 60 osób zatrutych dopalaczami. Ze względu na agresywne zachowanie 34 pacjentów zostało tam dowiezionych w asyście policji.

W rudzkim magistracie odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego w tej sprawie. Efektem spotkania jest projekt kampanii profilaktycznej, mającej uświadamiać zagrożenia, jakie niesie za sobą zażywanie dopalaczy.

- Wydarzenia ostatnich dni pokazują, że dopalacze zbierają żniwo również wśród mieszkańców Rudy Śląskiej, dlatego działania edukacyjne będą skierowane zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych - wyjaśnił wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer.

W pierwszym etapie kampania informacyjna ma być przeprowadzona na łamach lokalnej gazety, kolejnym krokiem będzie wydanie specjalnego informatora, który będzie dystrybuowany w różnych punktach miasta, w szczególności na basenie, który w okresie letnim przeżywa oblężenie.

Kolejnym etapem będzie film edukacyjny, który po wakacjach zostanie wyświetlony w rudzkich placówkach oświatowych. - Chcemy przekonać do wystąpienia w filmie osoby, które przeżyły piekło zatrucia dopalaczami. W ten sposób łatwiej będzie trafić do wyobraźni młodych osób, które nie mają świadomości jak groźne są te środki - podkreślił wiceprezydent Mejer.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH