Socjologowie o farmaceutycznych nomadach. Kim jest Pan X?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   08-09-2016, 08:01

Socjologowie o farmaceutycznych nomadach. Kim jest Pan X? Minister znowu jest obiektem zainteresowania Faktu

"Fakt" opublikował kolejną publikację, która ma stawiać obecnego wiceministra zdrowia, dra. Krzysztofa Łandę w niekorzystnym świetle. Tym razem wykorzystano w tym celu publikację socjologów: Pawła Ozierańskiego i Lawrence'a Kinga.

Jak informują autorzy, praca opisująca proces podejmowania decyzji refundacyjnych w Polsce "The persistence of cliques in the post-communist state. The case of deniability in drug reimbursement policy in Poland" opublikowana w British Journal of Sociology, powstała na podstawie ponad 100 rozmów, z przeglądu oficjalnych dokumentów i informacji prasowych.

Na początku socjologowie przypominają, że Polska była pionierem, jeśli chodzi o stworzenie agencji HTA, zajmującej się oceną technologii medycznych. "O ile proces oceny technologii z punktu widzenia formalnego nie odbiega od standardów zachodnioeuropejskich, problematyczne było upolitycznienie agencji i silny wpływ korporacji" - piszą autorzy.

Zły minister i dobry lek
W pracy podano przykładowo relacje między Ministerstwem Zdrowia a AOTMiT. Badacze zwracają uwagę, że opinie Rady Przejrzystości Agencji, tak samo jak rekomendacje jej prezesa, nie są wiążące dla ministra zdrowia w procesie podejmowania decyzji o refundacji.

Czym to skutkuje? Jeśli minister zdrowia zdecyduje o refundacji danej technologii mimo negatywnej opinii Rady, zaczną pojawiać się pytania typu: kto za tym stoi?

Z kolei dostosowanie się do negatywnej opinii Rady naraża ministra na społeczne niezadowolenie, głównie ze strony zainteresowanej refundacją leku grupy pacjentów, za którymi stoi producent tego preparatu. Pojawia się zmasowana kampania medialna, której "bohaterami" są: zły minister i skuteczny lek.

W takich sytuacjach minister może skorzystać z procedury nie opisanej w prawie i zwrócić się do Rady o ponowną ocenę leku. Jak przyznali w rozmowie z socjologami urzędnicy AOTMiT, rzadko takiemu wnioskowi towarzyszyły rezultaty nowych badań klinicznych lub znaczące obniżenie ceny leku. W tej sytuacji – w odczuciu specjalistów HTA – zmieniając swoją wcześniejszą decyzję, narażali swój naukowy autorytet.

To co może skłonić ich do „współpracy” z ministrem jest też fakt, że są oni powoływani i odwoływani przez szefa resortu zdrowia.

Ręce równo w górę

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH