Sondaż: co sądzą polscy lekarze w sprawie aborcji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: konsylium24.pl/ rynekaptek.pl   05-10-2016, 13:05

Sondaż: co sądzą polscy lekarze w sprawie aborcji Sondaż: zwiększyło się poparcie dla pomysłu złagodzenia obecnie funkcjonującej ustawy

49% polskich lekarzy uważa, że nie należy zmieniać obecnej ustawy aborcyjnej, 34% jest za pewnym złagodzeniem przepisów, 12% za ich zaostrzeniem, a 5% nie ma zdania - wynika z sondażu przeprowadzonego przez portal dla lekarzy www.konsylium24.pl.

5 października 2016 roku serwis Konsylium24.pl po raz drugi przeprowadził sondaż opinii lekarzy na temat ustawy aborcyjnej. Tym razem badanie opinii przeprowadzono na próbie 882 lekarzy z całej Polski.

W porównaniu z poprzednim sondażem, nastąpił nieznaczny wzrost zwolenników obecnego kompromisu aborcyjnego (4% wzrost) oraz zwiększyło się poparcie dla pomysłu złagodzenia obecnie funkcjonującej ustawy (2% wzrost). Spadło poparcie dla projektów zaostrzających obecny kompromis aborcyjny (4% spadek).

Rozkład odpowiedzi sondażu wyglądał tak:

Z którym z poniższych stwierdzeń zgadza się Pani/Pan Doktor w największym stopniu?

49% popiera dotychczasowy kompromis aborcyjny - "lepiej nie ruszać dobrze funkcjonującej ustawy"

26% jest za złagodzeniem przepisów dotyczących aborcji w postaci poszerzenia liczby sytuacji, gdy jest ona dozwolona

6% uważa, że proponowana ustawa zakazująca aborcji jest zbyt radykalna, jednakże obecne wyjątki dopuszczające aborcję są też zanadto liberalne

8% uważa, że aborcja powinna być dostępna na żądanie

6 % lekarzy stwierdziło, że popiera proponowaną ustawę zaostrzającą przepisy aborcyjne

5% nie ma zdania.

Z sondażu Konsylium24.pl wynika, że 49% lekarzy popiera obecny kompromis aborcyjny a 34% jest za liberalizacją obecnej ustawy. Około 12% lekarzy to zwolennicy zaostrzenia ustawy.

Na uwagę zasługuje fakt, że głównie starsi lekarze (powyżej 27 lat stażu pracy) są za liberalizacją tej ustawy (45% z nich), a młodzi i najmłodsi (poniżej 14 lat stażu) są za utrzymaniem obecnego kompromisu (53% z nich). Również starsi lekarze rzadziej wskazywali na potrzebę zaostrzenia obecnej ustawy – 11%.

Wśród różnych ankietowanych specjalizacji najwięcej - 50% ginekologów było za liberalizacją ustawy i 55% pediatrów i neonatologów za utrzymaniem obecnego kompromisu. Ankietowani ginekolodzy byli jednomyślni, żaden z nich nie wyraził zdania wskazującego na konieczność zaostrzenia przepisów aborcyjnych.

Konsylium24.pl sprawdziło, czy odpowiedzi różniły się w zależności od płci odpowiadających lekarzy. Nieco więcej lekarzy mężczyzn (7% vs 4%) nie miało zdania na temat przepisów antyaborcyjnych. Sam rozkład odpowiedzi tych, którzy mieli zdanie na tak lub na nie, pozostał jednak bardzo podobny u obu płci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH