Spada liczba przejęć. Winni regulatorzy?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Obserwator Finansowy/rynekaptek.pl   20-07-2016, 11:15

Spada liczba przejęć. Winni regulatorzy? Coraz mniej zaplanowanych przejęć dochodzi do skutku

Na rynku finansowym rośnie liczba ogłoszonych fuzji i przejęć, które nie zostają sfinalizowane. Po I półroczu łączna wartość odwołanych transakcji jest większa niż w całym 2015 roku i najwyższa od 2008 roku.

Największa odwołana transakcja to warte - wraz z długiem - niemal 160 mld dolarów połączenie mającej siedzibę w Irlandii firmy farmaceutycznej Allergan z amerykańskim konkurentem Pfizer.

Szczególną uwagę zwraca znaczące zmniejszenie liczby wielkich transakcji, czyli takich, których wartość - bez wliczenia długu - jest nie mniejsza niż 10 mld dolarów. W pierwszej połowie tego roku było ich tylko osiem. Dwie największe ogłoszone w pierwszych sześciu miesiącach tego roku - warte 54 mld dolarów przejęcie Monsanto przez Bayer i warte 44 mld dolarów przejęcie Syngenta przez China National Chemical Corporation (ChemChina) - dotyczyły branży chemicznej.

W I połowie roku największą wartość miały transakcje ogłoszone w branży technologicznej (290 mld dolarów), nieruchomości (193 mld dolarów), oraz ochronie zdrowia (167 mld dolarów). Niestety w przypadku firm zajmujących się ochroną zdrowia wartość ogłoszonych transakcji spadła o 48 proc.

Wartość transakcji, które nie doszły do skutku przekroczyła 370 mld dolarów, z czego na II kwartał przypadło 312 mld dolarów. Na przeszkodzie do finalizacji stawały głównie interwencji państwa lub działania antymonopolowe.

I tak np. Pfizer wycofał się z połączenia z Allergan po tym, jak Departament Skarbu ogłosił nowe przepisy podatkowe, które określają - w zależności od tego, jaki udział w kapitale nowej firmy będą mieli akcjonariusze amerykańskiej firmy - gdzie spółka płaci podatki w sytuacji, gdy transakcja doprowadzi do przeniesienia siedziby firmy z USA za granicę. Taka sytuacja miałaby miejsce w przypadku połączenia Allergan z Pfizer, bo de facto miało być to tzw. odwrotne przejęcie i doprowadziłoby do przeniesienia siedziby spółki do Irlandii.

Taki manewr spowodowałby z jednej strony obniżenie podatków płaconych przez spółkę, a z drugiej dałby możliwość skorzystania - bez konieczności płacenia podatku - z idących w miliardy dolarów zysków zatrzymanych przez Pfizer za granicą celem uniknięcia wysokich podatków w USA.

Więcej: www.obserwatorfinansowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH