Spór między farmaceutami o opiekę farmaceutyczną

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   27-07-2015, 06:14

Spór między farmaceutami o opiekę farmaceutyczną Spór w łonie farmaceutów

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej zgłasza protest przeciwko rozpoczęciu ministerialnych prac nad materiałem pt. „Koncepcja wprowadzenia opieki farmaceutycznej refundowanej w Polsce", przedłożonym przez Śląską Izbę Aptekarską w Katowicach.

Jak informuje Grzegorz Kucharewicz, dokument ten nie tylko nie uzyskał akceptacji Naczelnej Rady Aptekarskiej, jako organu z mocy prawa upoważnionego do reprezentowania zawodu farmaceutów, ale nawet nigdy nie został jej przedstawiony.   

"W związku z tym zgłaszam protest odnośnie takiego postępowania urzędników Ministerstwa Zdrowia i proszę o zobowiązanie ich do przestrzeganie zasad i trybu uzgodnień, wynikających z obowiązujących przepisów" - pisze szef aptekarzy.

Jak dodaje, przedstawiony dokument zwiera m.in. propozycje:

- złagodzenia obowiązującego zakazu reklamy aptek i ich działalności poprzez wyłączenie spod zakazu wszelkich informacji o prowadzeniu opieki farmaceutycznej;

- kontraktowania opieki farmaceutycznej z Narodowym Funduszem Zdrowia w drodze postępowania konkursowego.

Prezes NRA ocenia, że zgodnie z art. 39 ustawy o izbach aptekarskich, jedynie Naczelna Rada Aptekarska powołana została do reprezentowania zawodu aptekarza. Ponadto, wyłącznie Naczelna Rada Aptekarska uprawniona jest do czuwania nad prawidłową realizacją zadań samorządu aptekarskiego oraz do koordynowania i nadzorowania działalności okręgowych rad aptekarskich.

"Procedowanie przez urzędników Ministerstwa Zdrowia dokumentu, który odnosi się do istoty zawodu farmaceuty i zawiera nieakceptowalne propozycje, w tym projekt przepisu ograniczającego zakaz reklamy aptek i ich działalności, bez możliwości uprzedniego zajęcia stanowiska przez Naczelną Radę Aptekarskiej, uważamy za praktykę niedopuszczalną i skandaliczną - uważa dr Kucharewicz.

Dodaje: - Całkowicie niezrozumiałe było postępowanie zastępcy dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji, która - pomimo prośby przedstawicieli NRA o przesunięcie terminu rozpatrywania przedstawionego dokument i umożliwienie Naczelnej Radzie Aptekarskiej zapoznanie się z nim i zajęcie stanowiska - przystąpiła do procedowania. W tej sytuacji przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej zrezygnowali z dalszego udziału w tym spotkaniu.

Zdaniem prezesa NRA, próby forsowania przez urzędników Ministerstwa Zdrowia merytorycznych rozstrzygnięć w zakresie sprawowania przez farmaceutę opieki farmaceutycznej, dokonywane przy czynnym udziale tylko jednej, wybranej okręgowej izby aptekarskiej oraz starannie dobranych przedstawicieli nauki, z równoczesnym pominięciem reprezentującej całe środowisko farmaceutów Naczelnej Rady Aptekarskiej, są niedopuszczalne i nie mogą być akceptowane w demokratycznym państwie prawa.

Więcej: http://www.nia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH