Spotkają się w sądzie? Poszło o zabytkowe meble apteczne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Pelion, Dziennik Zachodni/rynekaptek.pl   01-04-2016, 09:32

Spotkają się w sądzie? Poszło o zabytkowe meble apteczne Cefarm pisze oświadczenie w sprawie zabytkowych mebli. Fot. Targeo

Cefarm Kraków i władze miasta Bielska-Białej toczą potyczki, na razie słowne, o prawo własności do zabytkowych mebli z apteki Pod Jeleniem. Spółka zaproponowała miastu utworzenie zabytkowej apteki i przekazanie mebli w depozyt. - Meble są własnością gminy - odpowiadają urzędnicy.

Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Farmaceutycznego Cefarm-Kraków S.A. zwróciło się do władz miasta Bielsko-Biała z propozycją utworzenia zabytkowej apteki w lokalu przy ul. Rynek 15 w Bielsku-Białej. Jedną z jej głównych atrakcji miały być zabytkowe meble, które stanowią wyposażenie lokalu. Spółka zaproponowała miastu użyczenie zabytkowych mebli.

– Zwróciliśmy się do Władz Bielska-Białej z propozycją utworzenia w tym miejscu zabytkowej apteki. Liczyliśmy, że nasza propozycja spotka się z pozytywnym przyjęciem władz miasta i wkrótce będziemy mogli przystąpić o prac renowacyjnych – mówi Bożena Szymańska, prezes zarządu PZF Cefarm-Kraków.

Podkreśla, że zabytkowe apteczne meble, stanowiące wyposażenie lokalu, wymagają gruntownej renowacji. - Przywrócenie ich do stanu, jaki prezentowały lata temu, stanowiło pierwsze
z zadań w planie przedstawionym Miastu przez PZF Cefarm-Kraków S.A. Po remoncie lokalu można by było w nim nie tylko podziwiać zabytkowe wnętrze i wyposażenie, ale także brać udział w organizowanych przez firmę warsztatach na temat historii farmacji. Zabytkowa apteka nadal miała sprzedawać leki - mówi Bożena Szymańska.

Dodaje: - Miasto nie było jednak zainteresowane takim rozwiązaniem. Postanowiliśmy więc przekazać miastu w depozyt historyczne apteczne meble, stanowiące wyposażenie lokalu. 29 marca otrzymaliśmy odpowiedź, że Miasto także nie jest zainteresowane takim rozwiązaniem, argumentując, iż zdaniem Władz Miasta nie jest rozstrzygnięta kwestia własności mebli. Jednocześnie zwrócono się do nas z pytaniem, czy planujemy wystąpić na drogę sądową w celu ustalenia prawa własności do mebli. Na podjęcie decyzji dano nam czas do 31 marca do godziny 10:00.

Prezes Cefarmu Kraków ubolewa, że władze miasta do ostatniej chwili czekały z odpowiedzią na propozycję i sugeruje drogę sądową: - Podtrzymujemy nasze stanowisko, że meble są własnością naszej firmy. Nie chcemy jednak procesować się z miastem i w związku z tym chcemy przekazać meble w darowiźnie. Będziemy czekać na informację, czy miasto zgodzi się na takie rozwiązanie. Liczymy także, że władze Bielska-Białej zadbają o objęcie  zabytkowych mebli należytą ochroną.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH