Sprzeczności w rządowym programie prokreacyjnym

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: tokfm.pl/rynekaptek.pl   03-11-2016, 12:48

Sprzeczności w rządowym programie prokreacyjnym Osoby subfertylne przeważnie bez żadnej pomocy medycyny zachodzą w ciążę.

Program Kompleksowej Ochrony Zdrowia Prokreacyjnego jest skierowany głównie do osób borykających się z problemem niepłodności, którzy pozostają w związkach małżeńskich lub partnerskich i wcześniej nie byli diagnozowani pod kątem niepłodności. Zdaniem Anny Krawczak ze Stowarzyszenia „Nasz Bocian” to zdanie jest sobą sprzeczne.

- Nie można się borykać z problemem niepłodności nie będąc zdiagnozowanym i nie uzyskawszy w wyniku tej diagnozy stwierdzenia i rozpoznania niepłodności - powiedziała ekspertka w radiu TOM FM. 

Krawczyk uważa, że ten program jest dedykowany osobom zdrowym, które przez 12 miesięcy nie osiągnęły ciąży, co wcale nie musi oznaczać, że będą to osoby niepłodne. Mogą to być w większości osoby z ograniczoną płodnością.

- Tzw. subfertylność dotyczy to 70 proc. osób i one z niewielką lub bez żadnej pomocy medycyny w tą ciążę zajdą. I na tym właśnie polega geniusz tego programu: on się musi udać - komentowała ekspertka.

Jej zdaniem, zmiany dotyczą tego, że teraz tych 70 proc. ciąż będzie kapitalizowane politycznie i będą się nazywały ciążami uzyskanymi w wyniku programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego, który kosztował 100 milionów złotych.

Kolejnym negatywnym - zdaniem Krawczyk - celem programu jest utworzenie banku tkanek germinalnych, który będzie „bankował” tkanki jajnikowe od pacjentek onkologicznych.

Eksperta uważa, że metoda ta może być potencjalnie niebezpieczna ze względu na ryzyko ponownego indukowania choroby nowotworowej wraz z tkanką, która może być tą chorobą zainfekowana.

Krawczyk dodała, że program ma też zwoje zalety. Jednym z nich jest przeprowadzenie zabiegu inseminacji domacicznej, który w ramach NFZ będzie możliwy do przeprowadzenia w trzech placówkach w Polsce. Do tej pory zabieg określany jako jeden z podstawowych z zakresu leczenia niepłodności, nie był opłacalny do wykonywania dla szpitali.

Program jest realizowany od 1 września 2016 r. do 31 grudnia 2020 roku.

Więcej: http://www.tokfm.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH