Sprzedawcy supermarketów sprzedają leki i udzielają porad

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   12-03-2018, 09:40

Sprzedawcy supermarketów sprzedają leki i udzielają porad Jak powiedział Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, rynek sprzedaży pozaaptecznej jest od wielu lat poza jakąkolwiek kontrolą, choćby ze strony organów inspekcji farmaceutycznej (fot. archiwum)

Profesor farmacji, który przez 5 lat nie wykonuje zawodu, traci uprawnienia do sprzedaży leków w aptece. Natomiast z drugiej strony mamy armię 450 tys. pracowników supermarketów, którzy bez jakiegokolwiek przeszkolenia mogą sprzedawać leki - mówi Marek Tomków, wiceprezes NRA.

W dniach 8-10 marca br. odbył się Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC). W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach już po raz trzeci spotkali się specjaliści ze świata medycyny, farmacji, nauki, gospodarki, a także przedstawiciele polityki i administracji. Samorząd aptekarski w wydarzeniu reprezentował Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Pierwszego dnia kongresu odbyła się debata pt. „Polacy – lekomaniacy?” Jej uczestnicy wspólnie zastanawiali się nad przyczynami wyborów, jakich dokonują pacjenci przy zakupie leków i suplementów diety. W szczególności eksperci odnieśli się do –  wciąż zyskującej na popularności wśród Polaków – tendencji do samoleczenia, oceniając przy tym poziom edukacji i świadomość zdrowotną pacjentów.

Rozmawiano również o niebezpieczeństwach wynikających z powszechnej dostępności do leków w tzw. obrocie pozaaptecznym, a więc m.in. na stacjach benzynowych, dyskotekach, siłowniach, jak w również w sklepach spożywczych, marketach kioskach czy bazarach. Chodzi o grupę ok. 3 tys. preparatów dostępnych w 360 tys. punktów uprawnionych do sprzedaży.

Jak powiedział Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, rynek sprzedaży pozaaptecznej jest od wielu lat poza jakąkolwiek kontrolą, choćby ze strony organów inspekcji farmaceutycznej. W tych miejscach leki przechowywane są często w złych warunkach, a do tego wystawiane w sąsiedztwie napojów alkoholowych. Ponadto, brakuje odpowiednich zabezpieczeń przed dziećmi, a nieprzeszkolony personel udziela niewłaściwych porad.

– Mamy dziś do czynienia z kuriozalną sytuacją, w której profesor farmacji, który przez 5 lat nie wykonuje zawodu, traci uprawnienia do sprzedaży leków w aptece. Natomiast z drugiej strony mamy armię 450 tys. pracowników supermarketów, którzy bez jakiegokolwiek przeszkolenia mogą sprzedawać leki i – co niestety często się zdarza – udzielać porad pacjentom, które jednak trudno uznać za profesjonalne. To może skutkować niczym innych jak zagrożeniem zdrowia lub nawet życia – powiedział Marek Tomków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH